„Czytam sobie w bibliotece”

  • „Czytam sobie w bibliotece”

    „Czytam sobie w bibliotece”

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie oraz Filia naszej Biblioteki w Bukowskiej Woli znalazły się w gronie 900 bibliotek, które zakwalifikowały się i przystąpiły do ogólnopolskiego projektu pod nazwą „Czytam sobie w bibliotece”.

Projekt realizowany był z inicjatywy Centrum Edukacji Obywatelskiej, we współpracy z Wydawnictwem „Egmont”. Partnerami Projektu byli: Biblioteka Narodowa, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Finansowany był w ramach Programu Operacyjnego „Promocja literatury i czytelnictwa” Instytutu Książki, ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt skierowany do dzieci w wieku 5-8 lat, to kolejny pomysł na promocję czytelnictwa wśród najmłodszych. Jego celem jest zachęcenie dzieci do nauki samodzielnego czytania, oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych.

Każda z zakwalifikowanych do projektu bibliotek otrzymała bezpłatne pakiety edukacyjne, w których znajdują się książeczki i scenariusze oraz materiały promocyjne, na podstawie których przeprowadzone były warsztaty literacko-edukacyjne.

Dzięki tym materiałom zostały zorganizowane zajęcia, podczas których dzieci w twórczy sposób interpretowały literaturę, korzystając z takich form wyrazu jak np. animacja, plastyka czy teatr. Wspólna praca upowszechniona zostanie w najbliższym środowisku szkolnym i bibliotecznym.

Do współpracy przy realizacji projektu Oddział dla Dzieci i Młodzieży PiMBP zaprosił Szkołę Podstawową nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie. W zajęciach brały udział dzieci z klasy I a w wieku od 6 do 8 lat. Wychowawcą grupy była pani Małgorzata Banasik.

 


 

„Księżyc na tapetę”

 

Podczas kolejnego spotkania w ramach ogólnopolskiego projektu „Czytam sobie w bibliotece” w dniu 27 listopada, przeczytaliśmy fragmenty książki „Apollo 11 – o pierwszej podróży na Księżyc” autorstwa Ewy Nowak. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach zachęciła dzieci do dyskusji na temat astronomii i podróży kosmicznych.

Wspólnie z Nilem Armstrongiem, Michaelem Collinsem i Buzzem Aldrinem udaliśmy się w kosmos i wylądowaliśmy na księżycu. Rozmawialiśmy o zadaniach, jakie mieli do wykonania ci trzej astronauci. Naszej opowieści towarzyszyła prezentacja multimedialna z fotografiami z misji Apollo 11. Dzieci wysłuchały komunikatu Neila Armstronga, tuż po wylądowaniu i postawieniu stopy na księżycu. Miało to miejsce 24 lipca 1969 r. Wsłuchały się także w inne dźwięki, które można usłyszeć w kosmosie.

Uczniowie wykonali odcisk podeszwy swojego buta, na pamiątkę tego, który na księżycu pozostawili astronauci. Ułożyliśmy z nich później ścieżkę prowadzącą na księżyc. Popuściliśmy także wodze fantazji malując w grupach swoją część księżyca i umieszczając na nim to wszystko, co osobiście chcielibyśmy odkryć w przestrzeni kosmicznej.

  

„Podróżnicy na tropie odkryć”

 

Na kolejnych zajęciach w ramach projektu „Czytam sobie w bibliotece”, które odbyły się w naszej bibliotece 29 października, dyskutowaliśmy na temat podróżowania w oparciu o książkę Rafała Witka pt.: „Maja na tropie jaja”.

Bohaterką opowiadania jest dziewczynka, która ze złotą papugą na ramieniu, wyrusza w nietuzinkową podróż, w poszukiwaniu zaginionego złotego jaja. Wraz z załogą statku podążają śladem niesfornego jaja, z którego niespodziewanie wykluwa się pisklak, a papuga zostaje mamą. Barwne postacie historii oraz przezabawne dialogi porwały dzieci w świat literatury dla najmłodszych.

Na podstawie przeczytanej historii wyruszyliśmy we wspólną podróż. Rozmawialiśmy na temat różnych celów podróży. Naszym obowiązkiem było spakowanie najważniejszych przedmiotów, niezbędnych w naszej wyprawie. Do walizki wrzuciliśmy także rzeczy narysowane przez dzieci.

Rozdaliśmy bilety i wybraliśmy środek lokomocji, którym będziemy podróżować. Na zakończenie spotkania dzieci podzieliły się na grupy. Ich zadaniem było naśladowanie dźwięków wydawanych przez wylosowany przez siebie pojazd, oraz utworzenie ruchomej rzeźby, czyli zbudowanie pojazdu z własnych ciał i imitowanie podróży.

  

„Zabawa w maga”

 

28 października w Filii bibliotecznej w Bukowskiej Woli – w ramach projektu „Czytam sobie w bibliotece” – odbyły się kolejne zajęcia czytelnicze dla 12 uczniów z kl. I ze Szkoły Podstawowej w Bukowskiej Woli. Wspólnie z dziećmi przeczytaliśmy książkę Wojciecha Widłaka pt. „Syrop maga Abrakabry”, rozmawialiśmy o niej oraz bawiliśmy się w magiczny „literkowy syrop”, układając zaklęcia z sylab wylosowanych z zaczarowanego kuferka. Następnie dzieci wykonywały prace plastyczne oraz wzięły udział w zabawie ruchowej „Opowieść sterowana”.

  

„Zabawa w maga”

 

„Zabawa w maga” to temat kolejnego spotkania w ramach projektu „Czytam sobie w bibliotece”, które odbyło się 5 października br. w naszej bibliotece.

Temat zajęć zrealizowany został na podstawie książki Wojciecha Widłaka pt.: „Syrop maga Abrakabry”.

W zajęciach uczestniczyło 23 dzieci. Dzieci na głos przeczytały tekst książeczki. Po przeczytaniu sprawdziliśmy rozumienie kluczowych dla opowieści słów i wyrażeń, które mogły sprawić dzieciom trudność, np. „mag”, „sułtan”, „daleki kraj” czy „cały plan spalił na panewce”. Wspólnie omówiliśmy konsekwencje postępowania maga Abrakabry, który w nieuczciwy sposób chciał pozbyć się sułtana Abdulla i zasiąść na jego tronie.

Kolejnym etapem naszych zajęć była zabawa w „Magiczny literowy syrop”. Po dobraniu się w pary, dzieci miały za zadanie wylosować po trzy karteczki z sylabami i ułożyć z nich własne magiczne zaklęcie. Po wymyśleniu i zapisaniu wszystkich zaklęć, wybraliśmy te najciekawsze przy pomocy termometru oklasków.

Kontynuacją zabawy było „czarownie” za pomocą ułożonych zaklęć. Dzieci wypowiadały swoje zaklęcia intonując je w dowolny sposób i wymyślając do nich odpowiednie „magiczne gesty”, albo „magiczny” ruch.

Na zakończenie spotkania bawiliśmy się w teatr. Po losowym wybraniu aktorów, odegraliśmy przedstawienie na podstawie przeczytanej wcześniej historii o magu i sułtanie. Zwieńczeniem spotkania było wspólne grupowe zdjęcie.

  

„Przyjaciele planety Ziemia”

 

16 września w Filii bibliotecznej w Bukowskiej Woli – w ramach projektu „Czytam sobie w bibliotece” – odbyły się pierwsze zajęcia czytelnicze dla 13 uczniów z kl. I ze Szkoły Podstawowej w Bukowskiej Woli. Wspólnie z dziećmi przeczytaliśmy książkę Wojciecha Widłaka pt. „Marta i ufoludek”, a następnie rozmawialiśmy o niej oraz o segregacji odpadów. Później dzieci wykonywały prace plastyczne pt. „Mój ufoludek”, a na zakończenie spotkania zwiedziły Bibliotekę, zapoznały się z zasadami zapisu oraz korzystania z jej usług. Spotkanie urozmaiciła zabawa ruchowa „Lustro”.

  

„Szarka i wilki”

 

„Szarka i wilki” to temat pierwszego spotkania w ramach projektu „Czytam sobie w bibliotece”, które odbyło się 15 września br. w sali konferencyjnej naszej biblioteki.

W zajęciach uczestniczyło 23 dzieci. Do zapoznania się z grupą posłużyła zabawa integracyjna z piłką pod nazwą „Jak masz na imię”.

Wprowadzeniem do tematu była „wycieczka do lasu”- zabawa, podczas której dzieci odtwarzały dźwięki i odgłosy lasu za pomocą ust, rąk albo nóg. Sala wypełniła się odgłosami wiatru, zwierząt i roślin. Uczniowie tropili i rozpoznawali ślady zwierząt, aby odnaleźć wilka, który był tytułowym bohaterem książeczki pt. „Szarka”, autorstwa Ewy Nowak.

Przeprowadziliśmy krótką rozmowę na temat wilków, gdzie mieszkają, co jedzą, czy lubią wędrować, czy raczej przebywać w jednym miejscu, w jaki sposób porozumiewają się między sobą i jak nazywa się grupa, w której żyją? Dzieci nauczyły się nowego słowa, określającego wilczą rodzinę - „wataha”.
Po przeczytaniu tekstu, omówiliśmy przygody Gabrysi i Szarki, a następnie wszystkie dzieci za pomocą masek i skarpetek, które posłużyły jako ogonku, przemieniły się w wilczą „watahę”. Wilczki krążąc po sali próbowały zachować swój ogonek i zabrać niepostrzeżenie ogonek innym członkom wilczej rodziny. Na zakończenie podsumowaliśmy efekty naszej zabawy. Zwieńczeniem zajęć było pokolorowanie ilustracji do omawianej książeczki i wspólne grupowe zdjęcie.

  • „Czytam sobie w bibliotece”

    „Czytam sobie w bibliotece”

  • „Czytam sobie w bibliotece”

    „Czytam sobie w bibliotece”

  • „Czytam sobie w bibliotece”

    „Czytam sobie w bibliotece”

  • „Czytam sobie w bibliotece”

    „Czytam sobie w bibliotece”

Script logo