„Po rozum do głowy – co to jest mądrość?” zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

W kolejnych zajęciach czytelniczych w ramach DKK dla Dzieci uczestniczyła grupa przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego nr 1. Spotkanie odbyło się w naszej bibliotece 6 marca, a tematem zajęć była mądrość. „Po rozum do głowy” to tytuł przeczytanej wspólnie książki autorstwa Wojciecha Witkowskiego. Bohaterami książeczki były kózka Anime i owieczka Anibe. Obie były jeszcze zbyt małe i beztroskie żeby spokojnie wysiedzieć w szkolnej ławce, dlatego nauczyciel odesłał je do domu i kazał „nabrać rozumu”. Biedne, zagubione zwierzątka wybrały się na poszukiwanie rozumu, pytając inne, starsze i doświadczone zwierzęta o to, gdzie mogą go znaleźć. Każde z zapytanych zwierząt odpowiadało po swojemu, zgodnie ze swoimi potrzebami. Wszystkie miały rację, każdy bowiem ma swój rozum, który mieszka w głowie. Ale kózka i owieczka zrozumiały to dopiero po spotkaniu ze strasznym wilkiem, a później z mądrą rzeką. Mądrzejsze i rozumniejsze wróciły później do szkoły.

Podczas krótkiej dyskusji na temat mądrości dzieci dowiedziały się, że człowiek mądry to człowiek, który przewiduje konsekwencje swoich czynów i potrafi odróżnić dobre postępowanie od złego.

Urozmaiceniem zajęć była zabawa ruchowa w „Szalone kroki z mądrą głową”. Dzieci oglądnęły także bajkę, którego bohaterem był miś o bardzo małym rozumku pt.: „Kubuś Puchatek i wiosenny koncert Królika”. Zwierzątka ze Stumilowego Lasu też musiały wymyślić coś mądrego, aby koncert mógł w ogóle się odbyć.

Na pamiątkę omawianego tematu i wizyty w bibliotece każdy przedszkolak otrzymał medalion w postaci Mądrej Sowy, podpisał go swoim imieniem i obiecał, że będzie mu on przypominał o tym, aby zawsze postępować mądrze oraz, że będzie zachęcał do częstego czytania. Na zakończenie przedszkolaki odwiedziły wypożyczalnię dla dzieci, oglądnęły książeczki, wśród których każdy znalazł coś interesującego dla siebie.