„Światowy Dzień Kota” połączony z jubileuszem pracy twórczej Joanny Papuzińskiej w ramach DKK dla Dzieci

  • Światowy Dzień Kota

    Światowy Dzień Kota

Na kolejnych zajęciach czytelniczych w ramach DKK dla Dzieci 17 lutego gościliśmy przedszkolaki z „Wesołego Malucha”. W tym dniu w ramach naszego klubu obchodziliśmy „Światowy Dzień Kota”, który świętowany jest w Polsce już od 11 lat z inicjatywy Miesięczników „Kot” i Cat Club Łódź. Akcja, w którą włączają się także przedszkolaki,  ma na celu pomoc wszystkim bezdomnym kotom.

Zajęcia rozpoczęły się zgadywanką – rymowanką oraz pogadanką na temat kotów, także tych bajkowych. Dzieci odpowiadały również na pytania związane z trybem życia kotów na zasadzie „prawda-fałsz”.

Z tej okazji przeczytaliśmy dzieciom wiersz Joanny Papuzińskiej pt.: „Tygryski”. W 2017 roku pani Joanna Papuzińska obchodzić będzie podwójny jubileusz swojej pracy twórczej. Dokładnie 50 lat temu ukazała się jej książka o tygryskach, która jak się okazuje nadal bawi najmłodszych czytelników.

Wspólnie z przedszkolakami przeczytaliśmy też wiersz pt.: „Tygrys w bibliotece” zamieszczony na łamach „Świerszczyka”. Wierszyk na który złożyły się zarówno słowa jak też obrazki, wyświetliliśmy dzieciom na dużym ekranie, co ułatwiło wzajemne czytanie.

Kolejny wiersz pt.: „Kocia zabawa” z książki „W zagrodzie” autorstwa Anny Edyk-Psut poprzedził zabawę ruchową pod nazwą „Zaplątane kotki”. Celem dzieci był podział na dwie grupy i obwiązanie się włóczką, a później jej odwiązywanie na czas. Zabawa wzmogła ducha rywalizacji wśród przedszkolaków. 

Dzieci zamieniły się też w kotki podczas zabawy ruchowej w naśladowanie kocich ruchów, chodzenie na czterech łapkach, robienie kociego grzbietu, wdrapywanie się na drzewo, picie mleka oraz krycie się przed pieskiem. A później w tygrysy... Podczas zabawy plastycznej przedszkolaki pokolorowały przygotowane wcześniej tygrysie maski, które zabrały ze sobą do przedszkola. Uzupełnieniem zajęć była piosenka pt.: „Wlazł kotek na płotek i mruga”, w pięknym wykonaniu dzieci, które wysłuchały jej później w rozszerzonej wersji.

Na zakończenie spotkania przedszkolaki odwiedziły „Oddział dla Dzieci i Młodzieży”, przypomniały sobie zasady zapisu do biblioteki i oglądnęły książeczki.

Zdjęcia można przejrzeć w naszej Galerii.

Script logo