„Zwierzęta świata – podróż przez kontynenty”

spotkanie czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

16 października naszą bibliotekę odwiedziła grupa 6-latków z Przedszkola Samorządowego nr 3 w Miechowie. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach czytelniczych w ramach DKK dla Dzieci. Tym razem tematem naszych zajęć były zwierzęta, zamieszkujące różne kontynenty. Wprowadzeniem do zagadnienia był podświetlany globus i prezentacja multimedialna przedstawiająca wszystkie kontynenty na kuli ziemskiej.

Do zwiedzania kolejnych kontynentów zabieraliśmy dzieci poprzez zabawę ruchową pt.: „Podniebny lot”, podczas którego należało wsiąść do samolotu, zapiąć pasy, włączyć silnik, obserwować chmury oraz bezpiecznie wylądować. Na poszczególnych kontynentach dzieci poznawały żyjące tam zwierzęta. W tym celu czytaliśmy wiersze autorstwa Ewy Stadtmuller z serii książeczek zatytułowanej „Zwierzaki – Dziecaki”, o zwierzątkach zamieszkujących Europę, Afrykę, Australię, Azję oraz krainę wiecznych lodów, czyli Antarktydę.

Do wspólnej zabawy poprzez czytanie posłużyła nam również książka Witolda Vargasa pt.: „Zwierzęta świata – podróż przez kontynenty”. Dzieci na podstawie kolorowych ilustracji odszukiwały zwierzątka, o których czytaliśmy w książkach Ewy Stadtmuller. Urozmaiceniem zajęć była także zabawa ruchowa pt. „Narada dzikich zwierząt”. Dzieci wylosowały emblematy zwierząt i w trakcie czytania króciutkiego opowiadania pod tym samym tytułem, reagowały wcześniej ustalonym ruchem, gdy usłyszały nazwę wylosowanego przez siebie zwierzątka. Na zakończenie spotkania dzieci, podzielone na dwie grupy ułożyły puzzle tematyczne o otaczającym nas świecie pt.: „Gdzie żyją zwierzęta”, oraz zwiedziły Oddział dla Dzieci i Młodzieży, gdzie zapoznały się z kiszkami i materiałami dostępnymi do wypożyczenia na zewnątrz, z zasadami zapisu i regulaminem biblioteki.