Michał Rusinek w Miechowie

W Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek - 8 maja, w miechowskiej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z wieloletnim sekretarzem Wisławy Szymborskiej, znakomitym tłumaczem i pisarzem Michałem Rusinkiem.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję poznać kulisy twórczości oraz ciekawostki z życia wybitnej Noblistki Wisławy Szymborskiej, której stulecie urodzin świętujemy w 2023 roku. Nie zabrakło czasu na czytanie poezji oraz rozmowy indywidualne i autografy.

– Sama Szymborska nie lubiła rocznic, w wierszu „Możliwości” pisała, że woli rocznice nieokrągłe – tłumaczył Rusinek, obecny prezes fundacji Wisławy Szymborskiej. – Nie lubiła matematyzacji pamięci. Jeżeli obchodzi się rocznicę, to jest to pretekst do tego, żeby o tym mówić. Ona wolała pamiętać. Myślę, że pamiętała bez pretekstu i my też starajmy się pamiętać w taki sposób – podkreślał.

Nic dodać, nic ująć. My jednak jesteśmy dumni z faktu, iż sto lat istnienia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Fihel wiąże się z rocznicą urodzin tak wybitnej postaci.

• Zapraszamy na spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem

• Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek

25 kwietnia, we wtorek, do miechowskiej biblioteki zawita Justyna Bednarek, autorka kultowych już opowieści pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek", które weszły nawet do kanonu lektur szkolnych i cieszą się niesłabnącą popularnością.

Justyna Bednarek jest z wykształcenia romanistką. Pisze dla dzieci, ale nie tylko. Jest autorką ponad 50 dzieł, w tym „Pięciu sprytnych kun", „Babcochy" czy też serii o Dusi i Psinku-Świnku. Wspólnie z Jagną Kaczanowską dała początek trylogii obyczajowej pt. „Ogród Zuzanny". Razem napisały również „Gorszą siostrę" i „Galopem po szczęście". Zanim spełniła swoje marzenie o tworzeniu dla najmłodszych czytelników, przez wiele lat pracowała jako dziennikarka. Mieszka w Warszawie. Ma troje dzieci.

E-włączenie seniorów w miechowskiej PiMBP

13 i 14 kwietnia br. w miechowskiej bibliotece odbyły się warsztaty pn. „Usługi publiczne dostosowane do potrzeb seniorów”, które związane są z projektem „E-włączenie seniorów”. Poprowadziła je Karolina Koguciuk z Fundacji Mapa Pasji. Tematyka spotkań dotyczyła dostosowania lokalnych usług publicznych do potrzeb starszych obywateli. Jednym z głównych założeń było wypracowanie dialogu pomiędzy seniorami a pracownikami instytucji świadczących dla nich usługi.

Projekt realizowany jest dzięki dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

• Konkurs poetycki „Limeryk o Wisławie Szymborskiej”

Z okazji ustanowienia przez Senat RP w 100. rocznicę urodzin Poetki 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach zaprasza osoby pełnoletnie do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Limeryk o Wisławie Szymborskiej”.

Konkurs polega na napisaniu limeryku, odwołującego się do postaci i twórczości Wisławy Szymborskiej.

Patronat Honorowy nad konkursem objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Czas trwania konkursu: do 30 września 2023 r.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w listopadzie w siedzibie WBP w Kielcach.

Nagrodami w konkursie są:

• I miejsce – 2000 zł
    • II miejsce – 1500 zł