Aktualności

 • NIEKALENDARZ NPRCz 2.0

  Książkowy niekalendarz - podejmij wyzwanie!

  420 sekund/dobę – nowy pomysł rozwoju czytelnictwa! Miechowska biblioteka rozpoczyna realizację kolejnego projektu edukacyjnego.

  Czym jest „Niekalendarz”? To lista dni z wyzwaniem na każdy miesiąc roku. Już 7 minut dziennie z książką w ręku wystarczy, by móc ubiegać się o dyplom z rąk uśmiechniętego bibliotekarza :) 12 kart z zadaniami, które (mamy głęboką nadzieję) zachęcą młodego Czytelnika do odwiedzenia biblioteki i skorzystania z jej księgozbioru. Sporą atrakcją powinny być zbierane za aktywności „pieczątki” w postaci własnoręcznie narysowanych czy namalowanych uśmiechniętych buziek.

  Zapraszamy wszystkich chętnych – nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców – do pobrania materiałów, które dostępne są w linkach poniżej lub do odebrania ich w naszej bibliotece. Wierzymy, że pomogą one w rozwijaniu pasji lekturowej wśród dzieci i młodzieży.

  Powyższa kampania wchodzi w skład Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

  Materiały edukacyjne: https://nprcz.pl/niekalendarz-materialy-edukacyjne-do-pobrania/

 • E-booki w miechowskiej bibliotece!

  E-booki w miechowskiej bibliotece!

  Biblioteka elektroniczna to nie tylko ogromna ilość prac naukowych, lecz również dostęp do popularnych powieści. Miechowska biblioteka przystąpiła do projektu umożliwiającego darmowekorzystanie z bazy ok. 6354 e-booków oferowanych przez WydawnictwoNaukowe PWN SA.

  Serdecznie zapraszamy do Wypożyczalni dla Dorosłych po odbiór kodu PIN, który umożliwi Państwu korzystanie z platformy IBUK Libra. Zastosowana aplikacja do czytania książek działa w oknie przeglądarki.
  Nie ma potrzeby instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania.

  Z zasobów można korzystać do 31 grudnia 2023 r. bezpośrednio w siedzibie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie wraz z jej filiami (Osiedlowa przy ul. M. Konopnickiej 21, Zagorzyce, Bukowska Wola), jak również na komputerach i urządzeniach przenośnych poza instytucją pod warunkiem utworzenia przez użytkownika indywidualnego konta w ramach myIbuk.
  Szczegóły i dodatkowe informacje: 41 230 98 16, wew. 2.

 • Poprzez krainy zimowych bajek i baśni

  Poprzez krainy zimowych bajek i baśni

  3 lutego odbyły się kolejne zajęcia w ramach programu ferii zimowych w bibliotece. Uczestnicy spotkali pana Andersena, zawitali do fascynującego świata Narnii, odwiedzili Dolinę Muminków, czytali głośno utwór pt. “Pani Zima” autorstwa braci Grimm, rozwiązywali quizy i krzyżówki, a także wykonali pracę plastyczną – powstał las w swojej najzimniejszej i, być może, najpiękniejszej odsłonie :)

  Do zobaczenia na kolejnych warsztatach już w najbliższą środę i piątek.

 • Per aspera ad astra...

  Jubileusz stulecia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej

  im. Marii Fihel w Miechowie

   

  Są NIEZWYKŁE. Kto raz stanie się ich przyjacielem, tego nie zawiodą nigdy.

  To bilet do krainy wspaniałych przeżyć, cudownych przygód i doświadczeń pełnych wzruszeń. Bawią, emocjonują i skłaniają do refleksji. Oto odwieczna magia książki! Klucze do tego fascynującego świata znaleźć można w... bibliotekach. Zdawałoby się, że były tam z dawien dawna. Ot, wystarczy sięgnąć na półkę i rozpoczynamy naszą przygodę pośród szelestu stron i szeptu postaci. Złudzenie!

  Jeśli czytamy wypożyczoną książkę, uważając to za najbardziej oczywistą i najzwyklejszą czynność, to zapraszamy Was do niezwykłej i fascynującej podróży przez wieki, która pokaże zgoła inne tego oblicze. Pretekstem do niej niech będzie...pewien jubileusz.

  W roku 2023 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie im. Marii Fihel świętować będzie bowiem swoje...setne urodziny!

 • Zimowe pogotowie z miechowską Biblioteką i Wesołymi Maluchami

  Zimowe pogotowie z miechowską Biblioteką i Wesołymi Maluchami

  zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

  Zbliżają się ferie zimowe – czas śnieżnych szaleństw, saneczkowych jazd po bandzie i narciarskich slalomów. 25 stycznia br. w odwiedziny do naszej Książnicy zawitały przedszkolaki z miechowskiego „Wesołego Malucha”. Wzajemne „rozpoznanie” nastąpiło dzięki pogadance nt. biblioteki, a konkretnie czym tak właściwie jest i w jaki sposób różni się od księgarni. Na pytanie o ulubione rzeczy związane z zimą milusińscy odpowiadali: śnieg, bałwan oraz wszelkiego rodzaju zabawy z białym puchem związane.

  Po krótkim wstępie przeszliśmy płynnie do głośnej lektury jednego z opowiadań Marii Kownackiej (autorki przepięknego i niezwykle wzruszającego „Rogasia z Doliny Roztoki”), a było to tytułowe „Zimowe pogotowie”. Także i w tym króciutkim tekście pomocy potrzebowała pewna młodziutka sarna. Na szczęście bohaterowie podołali wyzwaniu i wyciągnęli małego urwisa z zaspy, ratując go tym samym przed okrutnym losem. Wuj gajowy oraz jego siostrzeniec nie zapomnieli również o pozostawieniu naszym braciom mniejszym tego, co najpotrzebniejsze do przetrwania  – pokarmu. Ileż to się można dowiedzieć od takiego wujka gajowego! I ilu pożytecznych dla zwierząt umiejętności. Nic dziwnego, że lektura opowiadania pobudziła w nas chęć rozmowy o potrzebach naszych futrzanych przyjaciół podczas najbardziej srogiej pory roku. Bez naszego wsparcia przetrwać jest im niezmiernie trudno. Warto zatem konstruować paśniki i karmniki.

Script logo