Wiosennej zbiórki książek nastał czas!

Od 21 marca do 22 kwietnia trwa akcja pn. „Wiosenna zbiórka książek”. Do miechowskiej biblioteki (Plac Kościuszki 7) można dostarczać pozycje literackie, które następnie zostaną rozdysponowane do biblioteczek plenerowych w gminie Miechów. Książki można przynosić także do siedziby Fundacji Stawiamy na Rozwój (ulica Jagiellońska 2 w Miechowie).

Światowy Dzień Poezji oraz lekcja przysłów w miechowskiej bibliotece

Wiosnę czuć w powietrzu, toteż i uczniowie coraz częściej wyruszają wraz ze swymi opiekunami w poszukiwaniu przygód. We wtorek 21 marca odwiedzili nas goście z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi im. Stanisława Wyspiańskiego w Waganowicach. Konkretnie – uczniowie klasy I a. Wspólnie zastanawialiśmy się, czym jest poezja i co ją wyróżnia. Na głos przeczytaliśmy trzy piękne wiersze: „Nasze kwiaty” Marii Konopnickiej, „O Panu Tralalińskim” Juliana Tuwima oraz „Ptasie plotki” mistrza Jana Brzechwy. Zanim uczniowie mieli okazję trochę pozwiedzać Oddział dla Dzieci i Młodzieży (furorę robiły atlasy dla ptaków), samodzielnie stworzyli dla siebie zakładki do książek.

Nowa oferta w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej

Otwarta biblioteczka – to nowy pomysł, dzięki któremu miechowska biblioteka planuje zachęcić czytelników do wizyty w swoich progach. Na czym polega jej działanie? Można wybrać przypadający do gustu tytuł, przeczytać go na miejscu lub zabrać ze sobą. Największą radość czytelnikom sprawi zapewne fakt, iż dzieła literackie z otwartej biblioteczki niekoniecznie trzeba zwracać. To już leży w gestii czytelnika. Tak samo, jak decyzja, czy do arsenału lektur nie dołączyć własnej książki, np. takiej, którą możemy zadowolić kolejnych użytkowników otwartej biblioteczki. W ten sposób lektura zyska nowe życie.

Warto również zaznaczyć, że powstał specjalny kącik dla czytelników. Na parterze znajdą Państwo dwa wygodne fotele oraz stoliczki – dla tych mniejszych i większych wielbicieli książek. Korzystać mogą zatem całe rodziny.

Projekt realizowany jest we współpracy z Fundacją Stawiamy Na Rozwój.

Poezja z miechowską biblioteką

W ramach obchodów Światowego Dnia Poezji Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Fihel w Miechowie zaprasza wszystkich mieszkańców do przesyłania autorskiej twórczości poetyckiej.
    Wiersze można dostarczyć osobiście do biblioteki (plac Tadeusza Kościuszki 7, 32-200 Miechów) lub przesłać na adres mailowy: dyrektor@biblioteka.miechow.pl do końca kwietnia br.

W maju zorganizowany zostanie wieczór poetycki, podczas którego autorzy będą mieli okazję zaprezentować swoją twórczość. Biblioteka planuje również stworzenie publikacji z wierszami Miechowian.

Światowy Dzień Poezji został ustanowiony przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem święta jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że dzień ten ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

Światowy Dzień Wody

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji w naszej bibliotece odbyły się warsztaty dla uczniów z miechowskich szkół podstawowych.

Spotkanie rozpoczęła Marzena Wiejak, doradca ds. klimatu i środowiska ze Starostwa Powiatowego w Miechowie oraz Paweł Wilk, Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Miechowie. Opowiedzieli między innymi o jakości wody z kranu (można pić!), a także o sposobach na oszczędzanie wody. Po części teoretycznej odbyły się warsztaty plastyczne. Na zakończenie, każdy z uczestników otrzymał butelkę filtrującą oraz orzechy piorące w prezencie.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu Life Eko Małopolska dla klimatu.