Aktualności

 • Ziemia – nasz dom. Lekcja biblioteczna

  Ziemia – nasz dom. Lekcja biblioteczna

  Zielony dywan usiany kwiatami, który ukrywa się między drzewami…

  Ma koronę oraz pień. Mogą na nim mieszkać ptaki, ludziom daje miły cień…

  Co opisują te słowa? Dzieci z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Książu Wielkim szybko odnalazły odpowiedź. To szmaragdowe łąki i szumiące drzewa, czyli to, co tworzy niepowtarzalne piękno naszej planety - Ziemi .

  Podczas lekcji bibliotecznej (16.11) na temat ekologii najpierw wyjaśniliśmy, że jest to dziedzina, która powstała po to, aby chronić środowisko naturalne. Słowo ekologia wymyślił w 1866 roku biolog i podróżnik Ernst Haeckel. Dosłownie oznacza ono „naukę o domu”. Chodzi tu o Ziemię, czyli dom nas wszystkich. Zadaniem ekologów jest dbanie o to, aby środowisko było zdrowe i czyste, a szkody wyrządzone przez człowieka zostały naprawione.

 • 103.rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości

  Pamięć przeszłości

  Zbliża się już kolejna – 103.rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości  po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej. Wolności, za którą pokolenia  zapłaciły najwyższą cenę – przelanej krwi i utraconego życia.

  Jak mawiał naczelnik Józef Piłsudski niepodległość nie jest dana Polakom raz na zawsze, a „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Ziemia miechowska w sposób szczególny jest potwierdzeniem jego słów, bo przez lata była matecznikiem walk narodowowyzwoleńczych.

  Nasza instytucja od początku swego istnienia stawia sobie za zadanie podjęcie takich działań i inicjatyw, które pozwolą ocalić przeszłość od zapomnienia i pokazać kolejnym pokoleniom barwy tej wolności, aby pamięć o tragicznych kolejach historii naszego kraju zawsze była  obecna w świadomości społecznej.

 • W zaczarowanej krainie

  W zaczarowanej krainie

  zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

  Za górami, za lasami mieszkała księżniczka z krasnoludkami…Na kurzej stopce mała chatka stała, która na zaklęcie wirowała…
  Skąd pochodzą te słowa? Co nam przypominają?

  Dzieci z Przedszkola przy Szkole Podstawowej numer 2 rozwiązały zagadkę błyskawicznie. Tak rozpoczynają się baśnie! A inspiracją do naszych zajęć był przypadający 5 listopada Dzień Postaci z Bajek.

  Tak więc już wspólnie z trzylatkami i czterolatkami określiliśmy, że baśń to utwór niewielkich rozmiarów, w którym występują nieprawdopodobne postacie i wydarzenia, zawierający w swej treści - morał, czyli pouczenie jak żyć i dobrze postępować. Potem wysłuchaliśmy baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, które uratowały ją od śmierci. Zawiść i zło zostały ukarane, a zwyciężyło dobro i miłość.

 • Dzieci lubią misie…

  Dzieci lubią misie…

  zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

  Misie lubią dzieci – śpiewał kiedyś miś Uszatek z „klapniętym uszkiem”. A historia tej niezwykłej więzi sięga roku 1902. Wtedy to, jak głosi jedna z opowieści, Theodore Roosevelt, prezydent Stanów Zjednoczonych, wybrał się na polowanie. Był świetnym myśliwym, ale tym razem łowy nie były udane. Dlatego też ktoś z jego otoczenia przywiązał niedźwiadka do drzewa i zaproponował, aby prezydent do niego strzelił. Ten nie zgodził się na to i uratował puszystemu maleństwu życie. Świadek zdarzenia Clifford Berryman uwiecznił całą historię na rysunku w gazecie, a na jej podstawie właściciel sklepu z zabawkami wykonał kilka pluszowych misiów, które sprzedawały się znakomicie. Za zgodą prezydenta miś dostał imię Teddy.

  I tak już ponad 100 lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają otuchy i pocieszają. Bo w całym kraju samochody pogotowia, policji i straży pożarnej mają pluszowe maskotki Misia Ratownika, które otrzymują dzieci poszkodowane w wypadkach.

  Te niezwykłe historie wysłuchały dzieci z Przedszkola Samorządowego numer 3 w Miechowie z okazji dnia Ogólnopolskich Urodzin Książkowego Misia (14 października), bo wtedy właśnie jesienią w 1926 roku po raz pierwszy pojawiła się książka o Kubusiu Puchatku. Jej autor angielski pisarz – Alan Alexander Milne swojemu synowi Christopherowi (Krzysiowi) na pierwsze urodziny podarował pluszowego misia – Kubusia Puchatka, który zafascynował malca. Przypatrując się zabawie swojego synka, ojciec wpadł na pomysł napisania książki dla Krzysia o grubiutkim misiu, który najbardziej na świecie kocha miód. Książka bardzo szybko stała się nieśmiertelnym klasykiem literatury dziecięcej.

 • Zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

  Kasztanka

  zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

  „Fantazja” była szlachetną klaczą o jasno kasztanowej maści z białą łysiną. Przyszła na świat w 1909 r. w folwarku w Czaplach Małych hrabiego Eustachego Romera i została podarowana 9 sierpnia 1914 r. na Rynku w Miechowie Naczelnikowi Józefowi Piłsudskiemu, który nadał jej imię – „Kasztanka”.  Pierwszy raz dosiadł ją  w sierpniu 1914 r., na początku szlaku bojowego I Brygady Legionów Polskich. Jak podawano łączyła ich szczególnie mocna więź,  klacz lękała się odgłosów wystrzałów i w chwilach strachu ufnie tuliła się do swego pana. Z czasem stała się jego ulubionym koniem, który rozsławił naszą ziemię.

  Dla upamiętnienia tego wydarzenia  pan Bronisław Nowak postanowił ufundować małą Kasztankę – miniaturową rzeźbę dla dzieci. Ma ona zostać umieszczona na Rynku w Miechowie, aby przywoływać pamięć tamtych chwil. Dodatkowo tej inicjatywie towarzyszy  wydanie książki-kolorowanki  dla najmłodszych, która w przystępnej formie – literackiej i graficznej pokazuje historię tego słynnego wierzchowca, a także prezentuje inne znane konie w historii, sztuce czy literaturze.

Script logo