Aktualności

  • Za górami, za lasami...

    Za górami, za lasami...

    Jest miejsce z magicznymi księgami
    Gdy tam dotrzesz Nasz Przyjacielu
    I zasiądziesz w słonecznym fotelu
    Książek zaczniesz przerzucać karty
    Świat Przygód przed Tobą otwarty!

    Tak oto mogłaby rozpoczynać się baśń o...naszej bibliotece :)

    Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek, Kopciuszek i siedmiu krasnoludków, wszyscy oni zasiedli przy czarodziejskim stoliczku razem z uczniami klasami III „c" ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Miechowie, którzy nas dziś odwiedzili podczas lekcji bibliotecznej i wyruszyliśmy razem w świat bajek. Przeczytaliśmy baśń, pt. "Żabi król" Braci Grimm o tym, jak piękna, ale kapryśna królewna zrozumiała, że „obietnic danych innym zawsze należy dotrzymywać". A wtedy, kto wie... wystarczy pocałunek i nieatrakcyjna żaba zamieni się w...przystojnego księcia. Cóż, zawsze można popróbować... :)

  • O czym marzy słonko w dniu swojego święta?

    O czym marzy słonko w dniu swojego święta?

    Odpowiadamy na pytanie zawarte w tytule – o tym, by zawsze świecić najpełniejszym blaskiem. Dzień Słońca, a właściwie Światowy Dzień Ziemi i Słońca (ang. International Sun-Earth Day) to święto ustanowione w 2000 roku przez Amerykańską Agencje Kosmiczną NASA mające na celu upowszechnianie wiedzy o Słońcu, a także jego wpływie na życie na Błękitnej Planecie. 15 i 17 marca wraz z podopiecznymi miechowskich przedszkoli samorządowych: nr 1 (grupa 5-latków) oraz 3 (sześciolatki) przyjrzeliśmy się najjaśniejszej z gwiazd Układu Słonecznego. Dzięki naszemu wybitnemu rodakowi – Mikołajowi Kopernikowi – świat przekonał się, iż to Ziemia krąży wokół Słońca, a nie na odwrót. Te i inne ciekawostki były jednym z tematów przewodnich zajęć w miechowskiej PiMBP (okazało się na przykład, iż pod względem liczby lat Słońce jest już w wieku średnim).


    Poza tym odczytaliśmy Dzieciom „Wierszyki na pogodę i niepogodę” (w końcu marzec lubi i jedno, i drugie), samemu słoneczku za to stworzyliśmy na urodziny jego „portret” z bibuły i papieru. A tych urodzin będzie jeszcze sporo – całe miliardy! Naszym małym gościom życzymy ciepła olbrzymiej gwiazdy na każdy dzień życia.

  • Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – o polskich przysłowiach

    Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – o polskich przysłowiach

    Wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Książu Małym zgłębialiśmy tajemnice rodzimych przysłów. Sprawdziliśmy, które są nam całkiem dobrze znane, a które nieco mniej. Zastanawialiśmy się, dlaczego te krótkie zdania są tak istotne dla polskiej kultury i czemu warto chociaż część z nich zapamiętać. Otóż przysłowia stanowią o nieśmiertelnym dziedzictwie danego narodu, a dodatkowo (odpowiednio zinterpretowane) pomagają zrozumieć otaczający świat.

    Na rozgrzewkę uczestnicy warsztatów zmierzyli się z krótkim quizem. Celem było dokończenie danego przysłowia. Bardzo pomogła nam lektura książki pt. „Przysłowia polskie. Rymowanki dla dzieci” autorstwa Doroty Strzemińskiej-Więckowiak. Dużo radości dał wiersz „Pogodowe psoty, czyli w marcu jak w garncu”, opowiadający o pewnym niesfornym misiu, kompletnie nieprzygotowanym na meteorologiczny zawrót głowy. Opowiedzieliśmy także o źródłach, funkcjach oraz budowie przysłów. Okazuje się nawet, że niektóre z nich potrafią ułatwić… stosowanie interpunkcji :)

    Tradycyjnie już zajęcia w miechowskiej bibliotece zwieńczyliśmy pracą plastyczną. Z papierowych serduszek powstała… pszczółka. I w jej przypadku też musimy uważać na ortografię – przecież to wyjątek! Aha, no i wypatrujmy znaków, bowiem gdy jaskółka i pszczółka lata, znakiem to wiosny dla świata :)

  • Lekcje biblioteczne dla przedszkolaków oraz uczniów klas 0-III

    Lekcje biblioteczne dla przedszkolaków oraz uczniów klas 0-III

    Serdecznie zapraszamy na lekcje biblioteczne dla przedszkolaków oraz uczniów klas 0-III, które realizowane są w naszej instytucji.

    Proponowane tematy:

    1. Krótka historia książki, czyli jak to się właściwie zaczęło?
    Podróż w czasie - od rękopisów poczynając, a na audiobookach kończąc. Przegląd najstarszych alfabetów i próba odpowiedzi na pytanie: dlaczego czasy przed wynalezieniem pisma nazywamy prehistorycznymi?

    2. Zabawa z poezją dla dzieci
    Czytanie utworów najsłynniejszych autorów wierszy dla najmłodszych (m.in.: Ignacego Krasickiego, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Danuty Wawiłow), nauka rymowania, próby stworzenia własnego wierszyka.

    3. Mądrej głowie dość dwie słowie
    Uczymy się polskich przysłów, odkrywamy ich prawdziwe znaczenie oraz przydatność w codziennym języku.

    4. Wiosna, lato, jesień zima - nic nas z książką nie powstrzyma!
    Zajęcia tematycznie związane z określoną porą roku przy współpracy z tekstem literackim.

    5. Savoir-vivre, czyli o właściwym zachowaniu
    Nabywamy wiedzę o tym, w jaki sposób człowiek powinien radzić sobie w różnych sytuacjach życiowych.

    6. Jesteśmy EKO!
    Szukamy odpowiedzi na fundamentalne pytania: Co zrobić, by właściwie dbać o naszą planetę? Dokąd trafiają śmieci? Z czego robi się plastikowe opakowania? Czy woda może się skończyć?

    7. Sztuka czarodziejstwa i umiejętność jej użycia w praktyce
    O magicznych słowach "dziękuję", "przepraszam” i "proszę".

    Poza wyżej wymienionymi propozycjami jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły z Państwa strony. Proponujemy także pomoc w zakresie omawiania lektur szkolnych w klasach 1-3.
    Z przyjemnością wesprzemy najmłodszych czytelników w odkrywaniu i zrozumieniu świata bohaterów literackich.

    Zajęcia są bezpłatne. Składają się z dwóch części: teoretycznej oraz warsztatów plastycznych. Obowiązują wcześniejsze zapisy:
    - bezpośrednio: Oddział dla Dzieci i Młodzieży PiMBP w Miechowie, Plac Kościuszki 7,
    - telefonicznie: 41 230 98 16, wew. 3
    - e-mailowo: dyrektor@biblioteka.miechow.pl

    W razie pytań lub wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji.

  • Dzień Kobiet

    Dzień Kobiet

    Drogie Panie! Zamiast życzeń, kilka cytatów, które przypomną Wam jak bardzo jesteście WYJĄTKOWE❤️ Dobrego dnia!🥰

     

    "Kobieta jest organizmem ultradoskonałym. Potrafi się regenerować po ekstremalnie ciężkich doświadczeniach. Przetrwa wszystko".
    Katarzyna Nosowska

    "Stawiam kobiety wyżej niż mężczyzn. Są bliższe prawdy o życiu".
    Ryszard Kapuściński

    "Kobiety są setki tysięcy razy silniejsze od nas. Kobieta przylgnie do ziemi i nic ją nie ruszy. Kręci się razem z planetą i nic ją nie ruszy. Żadne burze, ni huragany, sztormy i tak dalej. Nie mówiąc nawet o łagodnych powiewach, które niejednego z nas zbijają z nóg".
    E. Stachura: Dzienniki

    "Tajemnicą jest kobieta".
    Stanisław Wyspiański: Wesele

    "Jak to możliwe, dziwna dziewczyno, że jesteś tak wieloma kobietami dla tylu ludzi?"
    Sylvia Plath

    "Nie był wcale przystojny, bogaty ani szczególnie błyskotliwy, ale dostrzegła w nim coś, na czym jej zależało. Kobiety często widzą to, czego nikt nie dostrzega"
    Nora Roberts, Zorza polarna

     

Script logo