Aktualności

  • Bilet do krainy zapomnienia

    Bilet do krainy zapomnienia

    Nasi Drodzy Czytelnicy!

    Któż z Was w ostatnich czasach nie poczuł się osaczony trudnymi wydarzeniami i przytłoczony tak skomplikowaną codziennością? Któż nie doświadczył przymusowej społecznej izolacji, a w konsekwencji smutku i przygnębienia?

    Każda chwila przynosi nam kolejne złe i tragiczne informacje, dlatego chcielibyśmy zaprosić Was do podróży, która nada jasne tony i wniesie nieco światła w szare dni.

    Oto na naszej scenie pojawia się niezwykła książka…”Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek”, autorstwa Mary Ann Shaffer i Annie Barrows. Powieść ta była inspirującym tematem rozmów naszego Dyskusyjnego Klubu Książki w czwartkowe zimowe popołudnie.

    „Czyż to mało znaczy cieszyć się słońcem, radośnie powitać wiosnę, kochać, zamyślić się, związać koniec z końcem. To naprawdę niemało.” - to jeden z cytatów pochodzących z powieści, który już nieco „nakreśla” jej klimat. Wydaje się, że zabawny i lekki tytuł tej książki sugeruje równie „ulotną” jej treść. To złudzenie!

  • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

    Wyzwolenia nadszedł czas! - krzyżówka niepodległościowa

    104 lata minęły od tego wiekopomnego dnia. Dziś datę tę zna (a przynajmniej powinien) każdy z Polaków. 11 listopada 1918 roku po 123 latach letargu pod zaborami odzyskaliśmy suwerenność. Przebudzenie to świętujemy z pompą każdego roku. Przygotowaliśmy dla Czytelników krzyżówkę, która pozwoli odświeżyć nieco pamięć związaną z historią polskiej walki o wolność i nie tylko. Przez wieki temat ten stał się jednym z kluczowych elementów naszej kultury. Można nawet powiedzieć, iż jest już na stałe wpisany w genotyp Polaka i Polki. Na koń zatem!

    Link: https://crosswordlabs.com/view/umrzec-przyjdzie-gdy-sie-kochao-wielkie-sprawy-gupia-mioscia-walka-o-wolnosc-w-dziejach-polski-i-swiata

     

  • Nasi Wspaniali Zieloni Przyjaciele! - lekcja biblioteczna

    Nasi Wspaniali Zieloni Przyjaciele! - lekcja biblioteczna

    Są niezwykłe. Mówiono, że w dawnych czasach wśród nich żyły elfy, trolle i jednorożce. W powieściach Tolkiena przypominali je wyglądem Entowie, chroniący inne rośliny przed krzywdzącą ludzką aktywnością. Były miejscem schronienia dla Robin Hooda i jego kompanów. Czy już wiecie...?

    Tak, dokładnie. Chodzi o drzewa i lasy. 9 listopada wraz z uczniami klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Miechowie przeprowadziliśmy „zieloną lekcję biblioteczną”, chcąc już od najmłodszych lat uwrażliwiać oraz uczyć szacunku do przyrody i zwierząt. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy przez szumiące lasy liściaste i iglaste bory, potem odwiedziliśmy amazońską dżunglę i syberyjską tajgę, aż wreszcie dotarliśmy do Puszczy Białowieskiej, podziwiając majestatyczne żubry. Mówiliśmy o rodzajach lasów, ich warstwach, znaczeniu i jego mieszkańcach.

  • Kto ty jesteś? Polak mały

    Kto ty jesteś? Polak mały

    zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

    Biało-czerwona dumnie powiewa pośród słowiańskiej krainy, przywołując trudną przeszłość oraz wolność okupioną łzami i ofiarą życia tak wielu naszych przodków. Biała barwa symbolizuje czystość, czerwona – odwagę i waleczność. Dumny orzeł rozpościera nieskrępowane skrzydła i wzbija się do lotu. A na słowa „Jeszcze Polska nie zginęła…” maszerują serca wszystkich Polaków. I tych dużych, i tych całkiem małych…

    A właśnie, co do tych najmniejszych. Okazuje się, że podopieczni z Przedszkola Samorządowego numer 1 w Miechowie doskonale zdali test z „tożsamości” i bezbłędnie „zidentyfikowali” nasze symbole narodowe: flagę, godło oraz hymn. Pięciolatki gościły w bibliotece 4 listopada i podczas zajęć Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, inspirowanych tematycznie zbliżającym się Świętem Niepodległości, mogły dowiedzieć się nieco więcej o naszym kraju, jego historii, geografii i kulturze.

  • Siła serca czy szepty rozumu?

    Siła serca czy szepty rozumu?

    spotkanie DKK dla Dorosłych

    Podróżujący po bezkresnych wodach wypatrują latarni, która pomoże obrać właściwy kierunek i bezpiecznie dotrzeć na ląd. Tak naprawdę jednak każdy z nas jej potrzebuje. Niezbędne jest nam „światło”, które rozjaśni zagmatwaną codzienność i pomoże podejmować właściwie decyzje.  Niejednokrotnie bowiem stajemy przed dylematami, które potem nadają ton całemu naszemu życiu i determinują przyszłość. To właśnie stało się udziałem bohaterów wspaniałej klimatycznej powieści australijskiej pisarki S.L.Stedman  „Światło między oceanami”, która była przedmiotem naszych długich rozmów podczas kolejnego już spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Powieść została zekranizowana w 2016 roku, i zarówno w formie kinowej, jak i literackiej, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością.

    Przenieśmy się więc w czasie i przestrzeni. Jest rok 1920, inżynier z Sydney, Tom Sherbourne, po dramatycznych przeżyciach podczas Wielkiej Wojny, pragnie znaleźć wytchnienie i odciąć się od koszmarnych wspomnień. Dlatego też obejmuje posadę latarnika na niezamieszkałej, oddalonej od cywilizacji wyspie - Janus Rock, położonej u wybrzeży Australii, tam gdzie mieszają się wody Oceanu Indyjskiego i Południowego.

    Niezwykła to misja, a on sam zanurzony w bezkresnej ciszy i śpiewie morskich fal, zyskuje długo oczekiwany spokój po traumatycznych wojennych doświadczeniach. Latarnia jest nadzieją, która świeci, a latarnik staje się dobrym duchem pośród morskich toni, który innym wskazuje drogę. Tymczasem, o ironio, okazuje się, że na skutek emocjonalnych decyzji podjętych przez Toma, sam tę drogę gubi pośród wielu niespodziewanych wydarzeń. W efekcie trudno odnaleźć dobry sposób postępowania, który nie będzie ranił czy krzywdził innych.

Script logo