Aktualności

 • Projekt edukacyjny „Sieć na kulturę w podregionie krakowskim”

  Projekt edukacyjny „Sieć na kulturę w podregionie krakowskim” zakończony

  Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Fihel w Miechowie zakończyła 1 października 2021 r. realizowany we współpracy z FUNDACJĄ WSPIERANIA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU (beneficjent) projekt edukacyjny „Sieć na kulturę w podregionie krakowskim”.

  Celem projektu było rozwijanie kompetencji cyfrowych z zakresu projektowania graficznego z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych. Projekt ten współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa skierowany był do dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat.

  Zgodnie z wcześniej opracowanym harmonogramem, w okresie od 7 września do 1 października 2021 r., odbyły się zajęcia praktyczne on-line za pośrednictwem platformy Microsoft Teams. Czas trwania szkolenia to 31 spotkań po 45 minut każde. Podczas szkoleń omówione zostały możliwości pozyskiwania grafik i zdjęć, ich wykorzystania w różnych projektach. Uczestnicy poznali również dostępne narzędzia do obróbki graficznej i tworzenia projektów, jak również nabyli umiejętności związane z zasadami projektowania wizualnego. Dowiedzieli się ponadto o prawach autorskich i co to jest Creative Commons.

  Warsztaty poprowadził pracownik biblioteki przeszkolony wraz z trenerem wspomagającym.

  Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymali od organizatorów projektu Certyfikaty ukończenia szkolenia.

  Dziękujemy dzieciom ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jaksicach oraz Szkoły Podstawowej im. Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich - Obrońców Tobruku w Bukowskiej Woli za udział w projekcie i miło spędzony czas on-line w grupie z rówieśnikami.

 • Nowości czytelnicze

  Książka na jesienne wieczory

  Jakie sekrety ukrywa Morze Bałtyckie? Gdzie jest Bursztynowa Komnata? Jak dotrzeć do starożytnej osady w Borach Tucholskich? - w długie jesienne wieczory, siedząc w wygodnym fotelu, możemy rozpocząć ekscytującą podróż, poszukując na nie odpowiedzi. Pomoże nam w tym książka Amadeusza Majtka „Polskie skarby i tajemnice”.

  W naszej najnowszej ofercie dla Czytelników znajdzie się też coś dla tych, którzy próbują zbudować pomost między pokoleniami - Michelle Icard doradza „Jak się dogadać z nastolatkiem”, a Pani Bukowa zaproponuje humorystyczny poradnik, w którym zaprowadza porządki nie tylko w kuchni…

  Amatorzy sensacji mogą również wybrać coś dla siebie wśród najnowszych książek Olgi Rudnickiej czy Kingi Wójcik, a ci którzy poszukują mocnych wrażeń  chętnie sięgną po „Dom stu szeptów” G.Mastertona i „Nie odpuszczaj” H.Cobena.

  A to tylko nieliczne z naszych interesujący propozycji dla Czytelników...

  Zapraszamy do z zapoznania się z naszymi Nowościami!

   

 • „Stella, Pikuś i skarby” Niny Lussy

  Magia lasu

  zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

  Rude liście wirują w tanecznym kręgu, nieopodal mrówki maszerują zieloną dróżką, w konarach dzięcioł wystukuje rytm, a płocha sarna mknie przez polanę. Co to za magiczne miejsce, gdzie wszystko pachnie, szumi i olśniewa barwą?

  Dzieci z Przedszkola „Wesoły Maluch” nie miały żadnych wątpliwości. To las pachnący jak świąteczna choinka, pełen szyszek, prawdziwków i żołędzi!

 • ”Marzenie mrówki Podkówki”, autorstwa B.Carboneill’a i E.Lescoat’a

  Siła marzeń

  zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

  Bywa, że są odległe. Czasami wydają się nieosiągalne. Często przemykają nam jak obłoki na niebie i trudno je uchwycić.  Czego pragniemy ? O czym marzymy od dzieciństwa? Co zrobić, aby nasze marzenia się spełniły?

  Wraz z dziećmi z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Miechowie przeczytaliśmy opowieść, pt.” Marzenie mrówki Podkówki”, autorstwa  B.Carboneill’a i E.Lescoat’a. Mała mróweczka głęboko w swoim sercu skryła pragnienie, aby szybować po błękitnym niebie. Skonstruowała nawet niewielki samolot, by tylko wzbić się w przestworza. Na próżno jednak... I gdyby nie jej wierna przyjaciółka kolorowa biedronka Fionka, która w porę uchwyciła ją za rączki, gdy spadała, wszystko mogłoby się skończyć bolesnym upadkiem.

 • Lekcja biblioteczna

  Naprzeciw Czytelnikom

  Masz do przeczytania lekturę, której  nie możesz nigdzie dostać?  Rozwiązaniem  może być możliwość skorzystania z…Wolnych Lektur *  - biblioteki internetowej czynnej przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. W jej zbiorach znajduje się ponad 4 tysiące utworów, w tym wiele lektur szkolnych. Aby  skorzystać z tej opcji, wystarczy wejść na stronę Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Miechowie i zaznaczyć zakładkę „Wolne Lektury”...

  O tej, kolejnej, możliwości zapoznania się z lekturami oraz o zasadach funkcjonowania biblioteki i jej regulaminie mogli się dowiedzieć uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Miechowie o profilu hotelarskim podczas zajęć bibliotecznych, które miały miejsce  15 września w naszej placówce. Młodzież przybyła wraz z opiekunem grupy – panią Dominiką Caban, nauczycielem i bibliotekarzem, a zajęcia odbyły się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego i miały za zadanie przybliżyć młodzieży działalność naszej instytucji.

Script logo