Aktualności

  • Mali detektywi odkrywają tajemnice zawodów dorosłych

    Mali detektywi odkrywają tajemnice zawodów dorosłych

    zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

    Kilkuletni odkrywcy z Przedszkola Samorządowego nr 14 w Krakowie mieli nie lada wyzwanie – podczas spotkania online z bibliotekarką PiMBP w Miechowie odsłaniali tajemnice fachów, którymi trudnią się dorośli. Wszystko rozpoczęło się od wstępnej pogadanki na temat jednego z najbardziej nurtujących pytań: kim zostanę w przyszłości? Dzieci dzieliły się swoimi pomysłami i marzeniami, by po kilku minutach wspólnie z panią prowadzącą sformułować definicję zawodu – czynności wykonywanej przez człowieka w celach zarobkowych.

  • Jak to drzewiej z książkami było…

    Jak to drzewiej z książkami było…

    zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

    Niedawno dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 14 w Krakowie dowiedziały się wielu istotnych rzeczy na temat grzeczności i dobrego wychowania, dziś zaś dzięki kolejnemu spotkaniu online prowadzonemu przez pracownicę Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie inna grupa – tym razem sześciolatków – otrzymała sporą dozę ciekawostek związanych z historią samej książnicy – czym jest, w jaki sposób różni się od księgarni, kto w bibliotece pracuje itp. Była też głośna lektura dzieła pt. „Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę” autorstwa Ewy Stadtmüller, moc zagadek oraz zarys historii książki. Poprzez wieki ludzkość porozumiewała się i wyrażała swój artyzm na wielorakie sposoby: mieliśmy przecież pismo węzełkowe czy obrazkowe, gliniane tabliczki, papirusowe zwoje, maszyny drukarskie, a dziś doczekaliśmy się ery komputerowo-smartfonowej. Z punktu widzenia książki najistotniejsze jest jednak to, by miała czytelników, a wiadomo przecież nie od dziś, iż czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Dlatego też przedszkolakom przedstawiono wiersz pt. „Skarga książki” pióra Jana Huszczy oraz jej prośbę do użytkowników – by o każdą z nich dbać jak o najlepszą przyjaciółkę.

  • Grunt to dobre wychowanie!

    Grunt to dobre wychowanie!

    zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

    Pierwszego marca 2022 roku w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Miechowie odbyło się spotkanie online z krakowskim Przedszkolem Samorządowym nr 14. Dotyczyło ono dobrych obyczajów, a zatem nie tylko umiejętności mówienia „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam”, lecz również uprzejmego zachowania względem bliźnich na ulicy, w tramwaju/autobusie czy podczas jedzenia. Dzieciom odczytano przygody Kubusia Puchatka i innych bohaterów ze Stumilowego Lasu pt. „Bardzo przepraszam”. Były pogadanki na temat własnych doświadczeń milusińskich z zachowaniem grzeczności oraz odpowiedzi na pytania w rodzaju: „Czy można rozmawiać przy spożywaniu posiłku?”, Czy możesz zrywać kwiaty, gdy są pod ochroną”, „Gdy sprawisz przykrość koledze, w jaki sposób się zachowasz?” albo „Czy Jaś dobrze postąpił ustępując pani miejsca w autobusie”?. Wydaje się, że podopiecznym z Przedszkola Samorządowego nr 14 w Krakowie nie grozi pójście w ślady pewnej kwoki ze słynnego utworu Jana Brzechwy.

  • Młody odkrywca. Cztery pory roku

    Cztery pory roku z czterolatkami

    zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

    Każda z nich ma coś do zaoferowania – jedna wakacje, druga Święta z choinką i prezentami, trzecia Wielkanoc i święcenie pisanek, a czwarta moc wielobarwnych liści. 25 lutego 2022 roku w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu dla Dzieci z podopiecznymi Samorządowego Przedszkola nr 14 w Krakowie. Tematem był cykl zmian w tak pięknej, tajemniczej i będącej w nieustannym ruchu przyrodzie, która w naszym kraju (i nie tylko) przyjmuje różnorakie twarze.

    Zajęcia rozpoczęto od krótkiego wstępu zarysowującego najważniejsze cechy lata, jesieni, zimy oraz wiosny. Następnie głośno odczytano utwór Czesława Janczarskiego pt. „Roczek”. Dzieci miały za zadanie określić liczbę pór roku, jak również podać ich nazwy i charakterystyczne dla nich zjawiska. Były oczywiście pogadanki na temat flory i fauny (każdy słyszał o bocianach odlatujących zimową porą, a powracających w wiosennym czasie, prawda?) Potem nadszedł moment uwielbiany przez milusińskich – zagadki! Młodzi odkrywcy mogli popisać się swoim nieograniczonym zasobem kreatywności.

     
  • Lena. Dlaczego muszę przepraszać?

    O trzech magicznych słowach

    zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

    Bądźmy wdzięczni wobec ludzi, którzy czynią nas szczęśliwymi. Oni są uroczymi ogrodnikami, dzięki którym nasze dusze rozkwitają.
    Marcel Proust

     

    Ma sześć lat, a na imię Lena. Jej ulubiony sport to judo i ubóstwia zabawę w chowanego. O kim mowa? O bohaterce książeczki dla dzieci autorstwa Silvii Serreli pt. „Lena. Dlaczego muszę przepraszać?”. Polecamy ją milusińskim, którzy pragną dogadywać się ze swoimi rówieśnikami, a także ich rodzicom chcącym pociechom pokazać, jak właściwie tego dokonać. Dlaczego mówimy o tym właśnie dziś? Ano dlatego. iż w naszej Bibliotece miało 23 lutego br. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci online. Prowadziła je pracownica Biblioteki, zaś uczestnikami były dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Miechowie.

Script logo