• „Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę”

spotkanie czytelnicze w ramach Tygodnia Bibliotek

W poniedziałek 15 maja gościliśmy w naszej bibliotece grupę 5-latków z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Miechowie. Tematem kolejnego spotkania czytelniczego w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek była biblioteka, ale tym razem przeczytaliśmy dzieciom opowiadanie autorstwa Ewy Stadtmüller o tym „Jak Skrzat Jagódka zakładał bibliotekę”.

• „Kicia Kocia w bibliotece”

spotkanie czytelnicze w ramach Tygodnia Bibliotek

10 maja na kolejnym spotkaniu w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek gościliśmy w naszej bibliotece grupę 4 i 5-latków z Przedszkola Samorządowego nr 2. Przedszkolaki oglądnęły prezentację multimedialną o powstawaniu książki. Na moment przemieniły się w pisarzy, ilustratorów, drukarzy, księgarzy, bibliotekarzy itp., dzięki czemu zobaczyły jak wielu ludzi musi pracować nad książką, zanim trafi ona w ręce czytelnika.

• „Kraina Nieczytania”

zajęcia czytelnicze w ramach Tygodnia Bibliotek

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek Oddział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował cykl zajęć czytelniczych dla najmłodszych czytelników. Pierwsze spotkanie odbyło się 9 maja w sali konferencyjnej naszej biblioteki. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I i II ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jaksicach.

• „Opowieści dla przedszkolaków”

spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską w ramach Tygodnia Bibliotek

8 maja br. w dniu rozpoczynającym Tydzień Bibliotek gościliśmy w naszej bibliotece panią Renatę Piątkowską, pisarkę i autorkę wielu książek dla dzieci, która napisała między innymi, cieszące się dużą popularnością „Opowiadania dla przedszkolaków”, czy „Opowiadania z piaskownicy”. Pani Renata pisze o prawach dzieci, o zwyczajach, przysłowiach i zwierzątkach zwłaszcza o koniach, psach i kotkach. W swej dziecięcej literaturze nie unika też tematów trudnych, np. w książce „Wszystkie moje mamy” opowiada młodym czytelnikom o Irenie Sendler, która pomagała dzieciom podczas wojny, a w książce pt.: „Która to Malala?” porusza losy odważnej nastolatki, która walczy o prawo dziewcząt do nauki w Pakistanie.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Każdego roku 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto uchwalone zostało przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) w 1967 r. Data 2 kwietnia nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia w 1805 r. urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen.

W obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci włącza się także nasza biblioteka. W ramach tego święta w dniu 19 kwietnia w bibliotece odbyło się spotkanie czytelnicze, w którym uczestniczyli uczniowie klasy 2 ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie.