• „Specyfika pracy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie”

Lekcja biblioteczna dla Zespołu Szkół w Smrokowie

19 kwietnia uczniowie klas 1-3 z Zespołu Szkół w Smrokowie wraz z opiekunami odwiedzili naszą miechowską książnicę i wzięli udział w lekcji bibliotecznej na temat specyfiki pracy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie, a także na temat zasad korzystania z biblioteki, charakterystyki oferowanych w niej zbiorów i różnorodności usług bibliotecznych.

Uczniowie dowiedzieli się przede wszystkim jakie funkcje pełnią biblioteki publiczne. Działalność bibliotek nie opiera się bowiem wyłącznie na wypożyczaniu książek i materiałów bibliotecznych, ale także na organizowaniu wielu ciekawych form pracy z czytelnikiem. Biblioteka staje się miejscem coraz bardziej przyjaznym dla czytelnika w każdym wieku,  organizując np. konkursy, projekty, spotkania czytelnicze i autorskie z pisarzami oraz ludźmi nauki.

Podczas spotkania omówione zostały też najważniejsze fakty z dziejów naszej biblioteki i przedstawiona została sylwetka Marii Fihel, patronki PiMBP w Miechowie. Uczniowie mieli okazję oglądnąć najciekawsze i najbardziej oryginalne książki znajdujące się w naszych zbiorach, a także zwiedzić wszystkie działy biblioteczne. Dowiedzieli się także czym różni się biblioteka publiczna od typowej biblioteki szkolnej.

• Nowości czytelnicze!

Kwietniowe nowości czytelnicze

Nowości czytelnicze dla Dorosłych oraz Dzieci i Młodzieży! Proszę śledzić zakładkę Nowości (https://goo.gl/XLVg1C) w naszym katalogu www
    Serdecznie zapraszamy czytelników!

• Wykład prof. Franciszka Ziejki

„Tadeusz Kościuszko w pamięci narodów Europy i Ameryki”

wykład prof. Franciszka Ziejki

Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki (1746–1817),  Sejm i Senat RP ustanowił rok 2017 ROKIEM TADEUSZA KOŚCIUSZKI. Do obchodów tego jubileuszu przyłączyła się także Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie, organizując w dniu 4 kwietnia wykład, którego prelegentem był pan Franciszek Ziejka, profesor honorowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk literatury i kultury polskiej, rektor UJ w latach 1999-2005, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w latach 2002-2005, czynny członek Polskiej Akademii Umiejętności oraz przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Profesor Franciszek Ziejka jest autorem kilkuset artykułów i około dwudziestu książek, przez osiem lat był także wykładowcą na uniwersytetach francuskich i portugalskich. Jako historyk literatury i kultury, bada przede wszystkim ich dzieje z czasów narodowej niewoli.

• „Na podwórku… wiersze dla najmłodszych”

Zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

Tematem naszych kolejnych zajęć w ramach DKK dla Dzieci były wierszyki Wiesława Drabika, z serii pt.: „Bajki dla malucha”. W spotkaniu, które odbyło się 27 marca uczestniczyły dzieci z Przedszkola przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie. Wspólnie przeczytaliśmy cztery wiersze z książeczek wzbogaconych barwnymi i sympatycznymi ilustracjami, które nie tylko bawią, ale też uczą dzieci właściwego postępowania.

• Lekcja biblioteczna dla dzieci ze Szkoły Podstawowej im Marii Konopnickiej w Miechowie

„Dzieje pisma na przestrzeni wieków”

Lekcja biblioteczna dla dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Miechowie

24 marca w lekcji bibliotecznej uczestniczyły dzieci z 5 klasy Szkoły Podstawowej im Marii Konopnickiej w Miechowie. Tematem spotkania była historia pisma.

Przygotowana prezentacja, miała za zadanie przybliżyć dzieje pisma, począwszy od prymitywnych piktogramów, czyli rysunków na kamieniach lub na ścianach jaskiń, aż do stosowanego dzisiaj alfabetu. Piątoklasiści poznali rodzaje pisma i popularne alfabety, takie jak : cyrylicę, arabski, chiński  i grecki.  Ponadto uczniowie dowiedzieli się, na jakich materiałach spisywano informacje przez wieki. Glina, kamień czy papier były dobrze znane młodym gościom, ale na przykład pismo węzełkowe południowoamerykańskich Indian, czyli Kipu, wzbudziło zdziwienie. Uczniowie usłyszeli, z czego wytwarzano atrament, który wcześniej był nazwany inkaustem. Nasi goście musieli także odpowiedzieć na kilka pytań, na przykład kiedy wynaleziono pierwszą na świecie maszynę drukarską, co nie było wcale takie proste, ponieważ przeszło siedemset lat przed słynnym Gutenbergiem, zbudowali ją Chińczycy.