Aktualności

  • Jubileuszowe obchody 100-lecia miechowskiej biblioteki!

    Jubileuszowe obchody 100-lecia miechowskiej biblioteki!

    Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Fihel w Miechowie zaprasza na wydarzenia związane z Jubileuszem 100-lecia w dniach 17-19 listopada. Poniżej prezentujemy pełny program obchodów.

    Piątek, 17 listopada

    10.00 - Lokalne Forum Bibliotekarek i Bibliotekarzy (UGiM, H. Sienkiewicza 25)

    „Biblioteka dostępna – jak to zrobić?”.  Swoje uczestnictwo należy zgłosić, wcześniej wypełniając formularz rejestracyjny na stronie: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSezHXSf6Vp0fEOAWPS_6VQ-5zTZwQjdWSko72mx0O4OtIFf6w/viewform

    Zależnie od zainteresowań można wybrać  jeden z trzech tematów warsztatów praktycznych:

    • problemy i wyzwania w zakresie dostępności bibliotek – w oparciu o konkretne przykłady;
    • jak tworzyć dostępność cyfrową i dostępne zamówienia publiczne;
    • jak tworzyć dostępne treści i je promować, przy uwzględnieniu różnych potrzeb czytelników i zaangażowaniu odbiorców.

    20.00 – Silent Disco z Dj Boskim! (Biblioteka, Plac Kościuszki 7). Każdy  uczestnik otrzyma bezprzewodowe słuchawki, będzie mógł wybrać jeden z trzech stylów muzycznych i w jego rytmie się bawić.

    Sobota, 18 listopada 

    10.00 – Symboliczne sadzenie drzew w miejscu tworzenia Skweru 100-lecia Biblioteki (os. Sikorskiego, za blokiem nr 14)

    13.00 – Moc Słów – (Biblioteka, Plac Kościuszki 7)

    Spotkanie otwierające Klub Opowieści, przeznaczone dla dzieci w wieku 6+ wraz z rodzicami.

    17.00 – Rozmowy nieautoryzowane z poetą Tomaszem Różyckim (Biblioteka, Plac Kościuszki 7). Rozmowę o poetyckich strofach zakończymy akcentem… miechowskim, bo właśnie wtedy światło dzienne ujrzy tomik wierszy lokalnych twórców pt. „Z miechowskiej szuflady”.

    Niedziela, 19 listopada 

    16.00  - Gala 100-lecia Biblioteki (CKiS, ul. Racławicka 10)

    Gala będzie połączona z rozstrzygnięciem  konkursu literacko-plastycznego oraz wręczeniem nagród zwycięzcom. Swoistym ukoronowaniem uroczystości będzie spektakl teatralny na motywie wierszy Wisławy Szymborskiej pt. „Bomba wybuchnie w barze 13.20”

    Serdecznie zapraszamy! Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.

     

  • Rozwiąż dziadowską krzyżówkę!

    "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?"

    Dziś chcemy Wam przypomnieć lekturę "Dziadów" Adama Mickiewicza i z tej okazji mamy dla Was specjalnie przygotowaną KRZYŻÓWKĘ.

    Na dwie pierwsze osoby, które prześlą do nas (kontakt@biblioteka.miechow.pl) poprawnie uzupełnioną krzyżówkę czekają nagrody książkowe!

     

    Nazwa Data Rozmiar
    dziadowska_krzyzowka2023.pdf

    Krzyżówka do pobrania

    2023-10-31 12:35 1044.32 KB
  • Opowieści nie tylko dla dzieci

    Opowieści nie tylko dla dzieci - Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

    Zapadała noc, a morze było spokojne. Smutny Maciupek znalazł na brzegu białą muszlę - "Ale co ci po muszli mały przyjacielu, jeśli jej nie masz komu pokazać?". Bo on zawsze szedł przez życie sam, pochylony, ze spuszczoną głową, bojąc się odezwać do innych stworzonek, które napotykał. A przecież - "Jeśli od wszystkich będziesz uciekał, nie znajdziesz przyjaciela"
    I nagle w łapki Maciupka trafił list od istotki jeszcze bardziej wystraszonej niż on. Wyruszył więc, aby pomóc Drobince. A wtedy  rozjaśnił się mrok, a on sam stał się silniejszy i odważniejszy.

    To piękna opowieść Tove Jansson pt. "Kto pocieszy Maciupka?".  O tym, że nie możemy skupiać się tylko na swoich słabościach, bo przecież nigdy nie jesteśmy tak słabi, aby nie móc przyjść z pomocą komuś, kto jej potrzebuje jeszcze bardziej niż my. O tym, jaki słoneczny blask  wnosi w nasze dni przyjaźń i miłość, bo gdy jesteśmy dla siebie wsparciem, nic nie jest nam straszne. Wystarczy tylko, że pokonamy swój lęk i odzyskamy wiarę w siebie. A wtedy możemy zmienić swoje życie jak maciupki troll.

  • Rozmowy nieautoryzowane - spotkanie autorskie z Wojciechem Tochamnem

    Rozmowy nieautoryzowane - spotkanie autorskie z Wojciechem Tochmanem

    Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie rozpoczyna nowy cykl spotkań pn. "Rozmowy nieautoryzowane"

    26 października 2023 roku o godz. 18.00 zapraszamy na pierwsze spotkanie z Wojciechem Tochmanem.

    Wojciech Tochman - reporter i autor literatury faktu, dwukrotny finalista nagrody NIKE. Obecny tam gdzie cierpią ludzie, bo człowiek w jego twórczości zawsze jest na pierwszym miejscu. Tematy dla swoich reportaży czerpie z wydarzeń w Polsce i poza jej granicami. Uczeń znanych i cenionych reportażystów: Hanny Krall i Ryszarda Kapuścińskiego. Pochodzi z Krakowa, w latach 90-tych prowadził program telewizyjny „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie". Ostatecznie pozostawił TV dla pracy dziennikarsko-reporterskiej. Od lat związany jest z „Gazetą Wyborczą", w której etat dostał za tekst „Bajka o dobrym księgowym" Autor wielu samodzielnych i współautorskich reportaży książkowych, publikowanych i wielokrotnie wznawianych, także poza Polską i tłumaczonych na kilkanaście języków.

    Założyciel Fundacji ITAKA, Instytutu Reportażu oraz Fundacji KLUB HEBAN.

    „Rozmowy nieautoryzowane” to cykl spotkań z autorami i osobami z szerokiego grona świata kultury, których celem jest:

    • promocja czytelnictwa,
    • promocja biblioteki jako miejsca otwartego na różnych odbiorców,
    • zapoznanie uczestników z polskimi autorami i twórcami,
    • zaznajomienie uczestników z pracą pisarza, twórców kultury,
    • rozwój Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece.

     

  • Festiwal Książki Miechów

    Z książką zawsze po drodze

    Za nami pierwsza edycja Festiwalu Książki w Miechowie! Dwa dni, które upłynęły w inspirującym klimacie spotkań autorskich z popularnymi pisarzami, rozmowami o sztuce, emocjach i trudnych relacjach, instruktażu - jak wydać swoją własną książkę i jak stawiać pierwsze kroki w dziennikarstwie oraz warsztatów artystycznych.

    Jakie marzenie miała mała dziewczynka 100 lat temu na polskiej wsi? - "Chciałabym być krową, bo byłabym w domu lepiej traktowana. Byłabym potrzebna."

    Dlaczego podczas wizyty w Polsce Angela Merkel, kanclerz Niemiec, pytała o to, jak powinna wymawiać nazwisko "Kaźmierczak?" Ponieważ w jej żyłach płynie 1/4 polskiej krwi, wśród przodków pojawia się Anna Kaźmierczak, służąca spod Poznania, która urodziła nieślubne dziecko - Ludwika (dziadek A.Merkel ze strony ojca). I taki początek ma historia kobiety uznawanej przez wiele lat za jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata. Czy wobec tego istnieje "determinizm społeczny" zgodnie z dawnym polskim powiedzeniem: "Kto się urodził pod ławą, ten na nią nie wejdzie"? - Takie między innymi tematy były poruszane podczas spotkania autorskiego z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką bestselerowych publikacji "Chłopki" oraz "Służące do wszystkiego".

    Mało znana zbrodnia rabunku i germanizacji polskich dzieci, robót przymusowych oraz nieukaranych niemieckich zbrodniarzach wojennych - to wątki, które pojawiły się podczas rozmowy z Eweliną Karpińską-Morek pisarką i dziennikarką, autorką "Soszki", powieści inspirowanej prawdziwymi świadectwami byłych więźniarek oraz kryminału "Kolacja bałochwalców".

Script logo