Aktualności

 • Superbohaterowie wkraczają do miechowskiej Książnicy!

  Superbohaterowie wkraczają do miechowskiej Książnicy!

  Wakacje za nami, nastał czas jesieni. Jak zwykle łączonej z wielobarwnymi odcieniami świata natury. Także i w naszej Bibliotece kolorów jednak nie zabraknie, bowiem wśród nowości po raz pierwszy pojawią się dzieła dotyczące problematyki superbohaterskiej! Mowa o dwóch pozycjach:  „Mordobiciu” Reeda Tuckera oraz „Superkulturze” Tomasza Żaglewskiego. Dziś już nawet nie zalew a prawdziwy potop filmów kinowych związanych z tematyką postaci w pelerynach pokazuje dobitnie, jak wielkim sentymentem i podziwem cieszą się protagoniści obdarzeni boskimi niemal mocami.

  Nie samymi superbohaterami czytelnik jednak żyje. Wśród nowych pozycji literackich jak zwykle każdy wielbiciel słowa pisanego „wyhaczy” coś dla siebie. Poniżej szybki przegląd najbardziej interesujących naszym zdaniem dzieł, które są już dostępne do wypożyczania. Do biegu. Gotowi. Czytamy!

  Nowości dostępne są w naszym katalogu www 

 • Powieść Drugiej Szansy - spotkanie autorskie z Natalią Kwiatkowską

  Powieść Drugiej Szansy - spotkanie autorskie z Natalią Kwiatkowską

  "Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz, co ci się trafi" - podkreślał kultowy filmowy bohater Forrest Gump.  Nomen omen nie daleko od niego do...Adrianny. Pięknej niedostępnej właścicielki świetnie prosperującej firmy z kartkami okolicznościowymi, która bardzo niechętnie udaje się na pewne przyjęcie służbowe. Tam, w jednej magicznej chwili wymiany spojrzeń i myśli, los stawia na jej drodze ...Piotra. Przystojny góral z Zakopanego nie pozostaje obojętny na jej wdzięki, ale przed nim arcytrudne zadanie... 
  Tak rozpoczyna się powieść, pt. "Jeszcze Raz". Jej autorką jest Natalia Kwiatkowska (pseudonim literacki: Nathalie K.Flower), pochodząca z Dąbrowy Górniczej, obecnie od 13 lat mieszkanka Miechowa, która na rynku wydawniczym zadebiutowała w maju 2022 roku.

  15 września w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Miechowie  w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych zostało zorganizowane spotkanie autorskie, na którym mogliśmy poznać początkującą  pisarkę, dowiedzieć się o okolicznościach powstania książki i wyboistej drodze do jej wydania. W spotkaniu uczestniczyła też Marta Matias-Żygas, moderatorka DKK z ramienia czytelników.

  Fabuła powieści pełna jest emocji, uczucia budowane są stopniowo, mozolnie, momentami rozwijają się bezkolizyjnie, innym razem są niczym tor przeszkód, a wszystko okraszone nutą zmysłowości i sporą dawką tajemniczości.

  Ada okazuje się kobietą z pozoru asekuracyjną wobec otoczenia, zimną, pełną sprzeczności. Nieodgadniona dla innych, staje się tym samym nieodnaleziona dla uczuć.  A jej emocje przypominają czasami wzburzone fale morza, a czasami spokojną toń jeziora. Targana wspomnieniami, zamknięta w traumatycznym świecie przeżyć, trwa w swoim bólu, nie dając sobie prawa do szczęścia. Piotr staje się „iskrą” i  dzięki niej na kolejnych stronach  ukazuje się coraz pełniejszy i zaskakujący obraz bohaterki, której życie w pewnym momencie runęło jak domek z kart. Mężczyzna  musi się więc okazać niezwykłym "strategiem", wybierając na "mapie uczuć" punkty, które pozwolą na to, by odsłaniała stopniowo kolejne warstwy swej zranionej duszy. Jego upór, konsekwencja i fantazja w zdobywaniu kobiety niewątpliwie są godne podziwu. I tak Adriana początkowo „bliska jego myślom, marzeniom daleka” ostatecznie staje się ich realnym kształtem.

 • Biblioteki – oddech przeszłości i nadzieja przyszłości

  Biblioteki – oddech przeszłości i nadzieja przyszłości

  „Najlepszym uniwersytetem w dzisiejszych czasach jest księgozbiór” mawiał  Thomas Carlyle – szkocki pisarz z czasów wiktoriańskich, a strażnikami i depozytariuszami wiedzy zaklętej w księgach stają się bibliotekarze dodaje Brandon Mull, współczesny pisarz fantasy.

   Zmieniają się czasy, zmienia się  oblicze biblioteki i  my również staliśmy się świadkami tej niezwykłej metamorfozy…

  Asumptem do rozważań i dyskusji w tej materii stało odbywające się 14 września w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Miechowie seminarium bibliotekarskie z udziałem Jerzego Woźniakiewicza, dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Wojciecha Momota instruktora z Działu Szkoleń i Współpracy z Małopolskimi Bibliotekami Publicznymi oraz kadry z bibliotek gminnych powiatu miechowskiego. Przybyły Panie: Bożena Hess, dyrektor Biblioteki i Oddziału Animacji i Kultury w Gołczy oraz Agnieszka Skotnicka i Agnieszka Janus, które również reprezentowały tę placówkę oraz Iwona Durbas z Filii w Wysocicach. Dyrektor Bożena Tabor i Bożena Kuraj z Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozłowie,  Maria Miś – kierownik Gminnej Biblioteki w Książu Wielkim , Zofia Baster – kierownik Gminnej Biblioteki w Racławicach oraz Wioletta Sakwa – kierownik Gminnej Biblioteki w Słaboszowie z siedzibą w Kalinie Wielkiej. Miechowską Książnicę reprezentowały: Maria Słuszniak, dyrektor PiMBP oraz Jolanta Baran, instruktor powiatowy.

  Spotkanie rozpoczęła prezentacja i wykład dyrektora Woźniakiewicza, pt. ”Biblioteka otwarta, czyli jaka?”, w którym mówca akcentował holistyczne (całościowe i systemowe) podejście do omawianego zagadnienia. Tak więc warunkiem satysfakcji i komfortu czytelników pozostaje spersonalizowane podejście do każdego z nich, w sposób szczególny uwzględniające zwłaszcza tych, którzy mierzą się z jakąś niepełnosprawnością lub upośledzeniem. W takich  przypadkach, aby zapobiec ich wykluczeniu i społecznej izolacji , oferta biblioteczna staje się coraz bardziej różnorodna.

 • Zapraszamy na spotkanie autorskie z Natalią Kwiatkowską

 • Z Cukierkiem w świat przygód i wiedzy

  Z Cukierkiem w świat przygód i wiedzy

  W uszach pobrzmiewa jeszcze szum morskich fal, wyobraźnia wciąż wabi  zapachem  świerkowego lasu z przebytego górskiego szlaku, a  nasze podniebienie mile łaskocze wspomnienie smaku  plażowych lodów. Cóż, z łezką w oku układamy na półce wakacyjne pamiątki…

  A właśnie! Do kolekcji w plecaku  wspomnień my dokładamy  jeszcze jedno – Cukierka! Amatorzy słodyczy będą mocno rozczarowani, bo to…pręgowany puszysty kłębek, czyli niesforny psotny kotek, który jest bohaterem książek Waldemara Cichonia. Ten „mały łobuz” odkrywa świat przez liczne przygody więc wybraliśmy go jako „przewodnika” podczas wakacyjnych zajęć dla dzieci odbywających  się w naszej bibliotece.

  W czasie siedemnastu spotkań było czytanie książek, pogadanki, zagadki, rebusy, gry planszowe, układanie puzzli oraz różnorodne prace plastyczne. I tak oto jak ciekawski mruczek podróżowaliśmy przez różne zadziwiające zakątki świata, odkrywając zakamarki fascynujących dziedzin nauki. Bo nie trzeba wyjeżdżać, by odwiedzić inne kraje i nie trzeba mozolnie powtarzać wyuczonych informacji, aby zdobyć wiedzę. Może to być doskonała zabawa i przygoda. A najlepszym tego dowodem było, iż zawsze mieliśmy zainteresowanych, aby uczestniczyć w naszych „wakacyjnych eskapadach”. Co więcej, oni sami podsuwali nam swoje pomysły i propozycje, jak mają wyglądać nasze zajęcia. Bo oto chcą „ubrać buty leśniczego” i pomyszkować w zielonych zagajnikach, a innym razem pragną, aby dostarczyć im magiczny klucz do krainy baśni lub zaprosić w świat sportu. Wszystkie prośby Naszych Najmłodszych oczywiście uwzględniliśmy :)

Script logo