• Młody odkrywca. Cztery pory roku

Cztery pory roku z czterolatkami

zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

Każda z nich ma coś do zaoferowania – jedna wakacje, druga Święta z choinką i prezentami, trzecia Wielkanoc i święcenie pisanek, a czwarta moc wielobarwnych liści. 25 lutego 2022 roku w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu dla Dzieci z podopiecznymi Samorządowego Przedszkola nr 14 w Krakowie. Tematem był cykl zmian w tak pięknej, tajemniczej i będącej w nieustannym ruchu przyrodzie, która w naszym kraju (i nie tylko) przyjmuje różnorakie twarze.

Zajęcia rozpoczęto od krótkiego wstępu zarysowującego najważniejsze cechy lata, jesieni, zimy oraz wiosny. Następnie głośno odczytano utwór Czesława Janczarskiego pt. „Roczek”. Dzieci miały za zadanie określić liczbę pór roku, jak również podać ich nazwy i charakterystyczne dla nich zjawiska. Były oczywiście pogadanki na temat flory i fauny (każdy słyszał o bocianach odlatujących zimową porą, a powracających w wiosennym czasie, prawda?) Potem nadszedł moment uwielbiany przez milusińskich – zagadki! Młodzi odkrywcy mogli popisać się swoim nieograniczonym zasobem kreatywności.

• Lena. Dlaczego muszę przepraszać?

O trzech magicznych słowach

zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

Bądźmy wdzięczni wobec ludzi, którzy czynią nas szczęśliwymi. Oni są uroczymi ogrodnikami, dzięki którym nasze dusze rozkwitają.
    Marcel Proust

Ma sześć lat, a na imię Lena. Jej ulubiony sport to judo i ubóstwia zabawę w chowanego. O kim mowa? O bohaterce książeczki dla dzieci autorstwa Silvii Serreli pt. „Lena. Dlaczego muszę przepraszać?”. Polecamy ją milusińskim, którzy pragną dogadywać się ze swoimi rówieśnikami, a także ich rodzicom chcącym pociechom pokazać, jak właściwie tego dokonać. Dlaczego mówimy o tym właśnie dziś? Ano dlatego. iż w naszej Bibliotece miało 23 lutego br. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci online. Prowadziła je pracownica Biblioteki, zaś uczestnikami były dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Miechowie.

• Harry Potter i Zakon Feniksa

Bilet do krainy przygód i mądrości

Zdradzimy wam pewien sekret... Bilet, który Was zaprowadzi w najbardziej fascynujące miejsca na Ziemi, przysporzy śmiechu, ale i czasami wywoła łzy wzruszenia, otworzy oczy na otaczające  tajemnice, nauczy wielu nowych rzeczy i pokaże, jakie drogi wybierać w życiu możecie znaleźć całkiem niedaleko… I choć jest on niezwykle drogocenny, Wy nie musicie za niego w ogóle płacić! Wystarczy, że …przekroczycie próg biblioteki.

Wspaniałym przewodnikiem po Krainie Książek i Opowieści okazała się nasza biblioteczna koleżanka – Aneta Roch, która podczas ferii przeprowadziła literacki cykl zajęć dla dzieci, które cieszyły się naprawdę dużą sympatią najmłodszych.  Oni sami często wskazywali interesujące ich tematy i lektury oraz inicjowali ciekawe dla nich  sprawy.

• Brzydkie kaczątko

Zaczarowany świat

Zło maszeruje szerokim traktem i wabi swym pozornym blaskiem. Dobro przemyka niepostrzeżenie krętymi ścieżkami przez  nikogo nie zauważone. Niekiedy zgubi pantofelek zbiegając ze schodów, a niekiedy zagubi serce w kawałku lodu.

Kto dzierży magiczny klucz, który otwiera podwoje zaczarowanej krainy? Dzieci!

Jak rozpocząć niezwykłą wędrówkę? Podążając za słonecznym promieniem odbitym  w baśniach!

I tak oto, 11 lutego używając magicznych rekwizytów, w ramach zajęć Dyskusyjnego Klubu Książki wraz z najmłodszymi  z Przedszkola Samorządowego nr 14 z Krakowa wyruszyliśmy w fascynującą podróż przez bajkowy świat. Na leśnej polanie napotkaliśmy Jasia i Małgosię, w Krainie Lodu Kaja i Gerdę, a za srebrzystym strumykiem usłyszeliśmy przekomarzanie siedmiu krasnoludków i dąsy Smerfa Marudy.  Ujrzeliśmy „brzydkie kaczątko”, które nagle w oczach ludzi zobaczyło swoje piękno i zmieniło się w śnieżnobiałego łabędzia. Poruszyła nas opowieść o biednej dziewczynce z zapałkami, która rozgrzała nasze serca, a złota rybka spełniła  najskrytsze marzenia.

Bitwa miechowska – quiz

W związku ze zbliżającą się rocznicą jednej z najtragiczniejszych kart w dziejach Miechowa, proponujemy Państwu zmierzenie się z naszym testem. Liczy on dwadzieścia pytań, do każdego z nich należy przyporządkować jedną odpowiedź. Mamy nadzieję – prawidłową.

Życzymy Czytelnikom i Czytelniczkom samych stuprocentowych rezultatów!