Aktualności

 • Lekcja biblioteczna dla Gimnazjum im. Macieja Miechowity w Miechowie

  „Katalogi on-line w bibliotece”

  Lekcja biblioteczna dla Gimnazjum im. Macieja Miechowity w Miechowie

   

  21 marca w lekcji bibliotecznej uczestniczyły dwie klasy z Gimnazjum im. Macieja Miechowity w Miechowie. Temat spotkania związany był z katalogiem elektronicznym dostępnym on-line na stronie internetowej naszej biblioteki, ale dotyczył także regulaminu biblioteki, zasad zapisu do wypożyczalni oraz korzyści płynących z czytania.

  Przy pomocy prezentacji młodzież zapoznała się ze stroną internetową biblioteki. Uczniowie dowiedzieli się jakich informacji można na niej szukać, dotyczących np. godzin otwarcia biblioteki, czy nowości wydawniczych, które biblioteka oferuje w ramach wypożyczeń.

 • „W poszukiwaniu wiosny”

  Zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

   

  W dniu 22 marca odbyły się kolejne zajęcia w ramach DKK dla Dzieci, w których uczestniczyły dzieci z Przedszkola Minilandia. Tematem zajęć było poszukiwanie wiosny.

  Wspólnie przeczytaliśmy opowiadanie pt. „Wielki konkurs” z książeczki „Reksio. Cztery pory roku”, autorstwa Anny Sójki. Reksio i jego przyjaciel Azor wzięli udział w konkursie na poszukiwanie oznak wiosny. Koń Maurycy udzielił im kilku mądrych wskazówek, po czym wybrali się na poszukiwanie kotków. Szukali bardzo dokładnie, ale dopiero w stodole u sąsiadki odkryli dwa szare kocięta. Czy jednak dwa szare kotki mogą być oznaką wiosny? Okazało się, że prawdziwymi „wiosennymi kotkami” są bazie wierzbowe. W tym celu pani bibliotekarka przyniosła do biblioteki bazie, aby pokazać dzieciom, jak naprawdę wyglądają „wiosenne kotki”.

 • Lekcja biblioteczna dla Szkoły Podstawowej w Pstroszycach

  „Bibliotekarka zabierze cię w podróż po świecie”

  Lekcja biblioteczna dla Szkoły Podstawowej w Pstroszycach

   

  15 marca naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pstroszycach, którzy wzięli udział w lekcji bibliotecznej zatytułowanej „Bibliotekarka zabierze cię w podróż po świecie”.

  W ramach spotkania uczniowie przenieśli się z panią bibliotekarką do Azji Południowej i odwiedzili Indie, kraj który oszałamia pod względem różnorodności i zgiełku. Podróż w ten kolorowy świat był okazją dla uczniów, aby odrobinę poznać interesującą tradycję i kulturę, jakże odmienną od naszej europejskiej. Uczniowie oglądnęli literaturę tematyczną związaną z Indiami, mieli możliwość powąchania przypraw kuchennych wywodzących się z Indii, a także dowiedzieć się jak wygląda indyjska flaga.

 • Seminarium szkoleniowe dla bibliotekarzy powiatu miechowskiego

  Seminarium szkoleniowe dla bibliotekarzy powiatu miechowskiego

  17 marca w Bibliotece odbyło się pierwsze w tym roku seminarium szkoleniowe dla bibliotekarzy powiatu miechowskiego. Bibliotekarze uczestniczyli w warsztatach, podczas których prelegenci z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie omówili następujące tematy: „Przyszłość książki elektronicznej” (Maria Cibicka) oraz „Model opracowania zbiorów – wykorzystanie deskryptorów Biblioteki Narodowej” (Wojciech Kowalewski).

 • Lekcja biblioteczna dla Szkoły Podstawowej w Parkoszowicach

  „Specyfika pracy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie”

  Lekcja biblioteczna dla Szkoły Podstawowej w Parkoszowicach

   

  14 marca uczniowie Szkoły Podstawowej im. 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Parkoszowicach skorzystali z oferty naszej biblioteki i wzięli udział w lekcji bibliotecznej, której celem było promowanie biblioteki i czytelnictwa.

  Uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie, z regulaminem i zasadami korzystania z wypożyczalni dla dzieci i młodzieży oraz dla osób dorosłych. Poszerzyli także swoją wiedzę na temat historii biblioteki i dowiedzieli się kim była Maria Fihel, która jest patronką naszej biblioteki. Lekcja biblioteczna połączona była z pogadanką na temat oferowanych w bibliotece zbiorów i różnorodnością usług bibliotecznych.

  Uczniowie mieli także możliwość zwiedzić całą naszą bibliotekę i dowiedzieć się, że jest ona nie tylko miejscem, w którym można wypożyczać książki, ale jest także lokalnym centrum, popularyzującym szeroko rozumianą kulturę. Biblioteka w swoim zakresie prowadzi bowiem różne formy współpracy z czytelnikami, organizując konkursy, zajęcia czytelnicze czy spotkania autorskie z autorami książek i ludźmi nauki.

Script logo