Aktualności
Poezja z miechowską biblioteką
W ramach obchodów Światowego Dnia Poezji Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Fihel w Miechowie zaprasza wszystkich mieszkańców do przesyłania autorskiej twórczości poetyckiej.
Wiersze można dostarczyć osobiście do biblioteki (plac Tadeusza Kościuszki 7, 32-200 Miechów) lub przesłać na adres mailowy: dyrektor@biblioteka.miechow.pl do końca kwietnia br.W maju zorganizowany zostanie wieczór poetycki, podczas którego autorzy będą mieli okazję zaprezentować swoją twórczość. Biblioteka planuje również stworzenie publikacji z wierszami Miechowian.
Światowy Dzień Poezji został ustanowiony przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem święta jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że dzień ten ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".
Światowy Dzień Wody
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji w naszej bibliotece odbyły się warsztaty dla uczniów z miechowskich szkół podstawowych.
Spotkanie rozpoczęła Marzena Wiejak, doradca ds. klimatu i środowiska ze Starostwa Powiatowego w Miechowie oraz Paweł Wilk, Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Miechowie. Opowiedzieli między innymi o jakości wody z kranu (można pić!), a także o sposobach na oszczędzanie wody. Po części teoretycznej odbyły się warsztaty plastyczne. Na zakończenie, każdy z uczestników otrzymał butelkę filtrującą oraz orzechy piorące w prezencie.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu Life Eko Małopolska dla klimatu.
Za górami, za lasami...
Jest miejsce z magicznymi księgami
Gdy tam dotrzesz Nasz Przyjacielu
I zasiądziesz w słonecznym fotelu
Książek zaczniesz przerzucać karty
Świat Przygód przed Tobą otwarty!Tak oto mogłaby rozpoczynać się baśń o...naszej bibliotece :)
Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek, Kopciuszek i siedmiu krasnoludków, wszyscy oni zasiedli przy czarodziejskim stoliczku razem z uczniami klasami III „c" ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Miechowie, którzy nas dziś odwiedzili podczas lekcji bibliotecznej i wyruszyliśmy razem w świat bajek. Przeczytaliśmy baśń, pt. "Żabi król" Braci Grimm o tym, jak piękna, ale kapryśna królewna zrozumiała, że „obietnic danych innym zawsze należy dotrzymywać". A wtedy, kto wie... wystarczy pocałunek i nieatrakcyjna żaba zamieni się w...przystojnego księcia. Cóż, zawsze można popróbować... :)
O czym marzy słonko w dniu swojego święta?
Odpowiadamy na pytanie zawarte w tytule – o tym, by zawsze świecić najpełniejszym blaskiem. Dzień Słońca, a właściwie Światowy Dzień Ziemi i Słońca (ang. International Sun-Earth Day) to święto ustanowione w 2000 roku przez Amerykańską Agencje Kosmiczną NASA mające na celu upowszechnianie wiedzy o Słońcu, a także jego wpływie na życie na Błękitnej Planecie. 15 i 17 marca wraz z podopiecznymi miechowskich przedszkoli samorządowych: nr 1 (grupa 5-latków) oraz 3 (sześciolatki) przyjrzeliśmy się najjaśniejszej z gwiazd Układu Słonecznego. Dzięki naszemu wybitnemu rodakowi – Mikołajowi Kopernikowi – świat przekonał się, iż to Ziemia krąży wokół Słońca, a nie na odwrót. Te i inne ciekawostki były jednym z tematów przewodnich zajęć w miechowskiej PiMBP (okazało się na przykład, iż pod względem liczby lat Słońce jest już w wieku średnim).
Poza tym odczytaliśmy Dzieciom „Wierszyki na pogodę i niepogodę” (w końcu marzec lubi i jedno, i drugie), samemu słoneczku za to stworzyliśmy na urodziny jego „portret” z bibuły i papieru. A tych urodzin będzie jeszcze sporo – całe miliardy! Naszym małym gościom życzymy ciepła olbrzymiej gwiazdy na każdy dzień życia.Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – o polskich przysłowiach
Wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Książu Małym zgłębialiśmy tajemnice rodzimych przysłów. Sprawdziliśmy, które są nam całkiem dobrze znane, a które nieco mniej. Zastanawialiśmy się, dlaczego te krótkie zdania są tak istotne dla polskiej kultury i czemu warto chociaż część z nich zapamiętać. Otóż przysłowia stanowią o nieśmiertelnym dziedzictwie danego narodu, a dodatkowo (odpowiednio zinterpretowane) pomagają zrozumieć otaczający świat.
Na rozgrzewkę uczestnicy warsztatów zmierzyli się z krótkim quizem. Celem było dokończenie danego przysłowia. Bardzo pomogła nam lektura książki pt. „Przysłowia polskie. Rymowanki dla dzieci” autorstwa Doroty Strzemińskiej-Więckowiak. Dużo radości dał wiersz „Pogodowe psoty, czyli w marcu jak w garncu”, opowiadający o pewnym niesfornym misiu, kompletnie nieprzygotowanym na meteorologiczny zawrót głowy. Opowiedzieliśmy także o źródłach, funkcjach oraz budowie przysłów. Okazuje się nawet, że niektóre z nich potrafią ułatwić… stosowanie interpunkcji :)
Tradycyjnie już zajęcia w miechowskiej bibliotece zwieńczyliśmy pracą plastyczną. Z papierowych serduszek powstała… pszczółka. I w jej przypadku też musimy uważać na ortografię – przecież to wyjątek! Aha, no i wypatrujmy znaków, bowiem gdy jaskółka i pszczółka lata, znakiem to wiosny dla świata :)