Aktualności

 • Legimi

  Darmowy dostęp do tysięcy e-booków i audiobooków w miechowskiej Bibliotece!

  Od 1 września Powiatowa i Miejska Biblioteka w Miechowie po raz pierwszy oferuje swoim czytelnikom bezpłatny dostęp do szerokiej oferty e-booków i audiobooków na platformie Legimi. Czeka na nich ponad 135 tysięcy tytułów nowości i bestsellerów!

  Dzięki Legimi użytkownik otrzymuje stały i wygodny dostęp do tysięcy książek w wersji elektronicznej. Wystarczy dodać na swoją półkę tytuły, które chcemy czytać. Są one dostępne na smartfonie, tablecie i czytniku e-booków.

   Z bezpłatnej wypożyczalni Legimi - www.legimi.pl  zawierającej tysiące tytułów – w tym aktualnych hitów wydawniczych i pozycji cenionych autorów literatury obyczajowej, fantastycznej, kryminalnej, dziecięcej i młodzieżowej oraz faktu i reportaży – skorzystać może każdy czytelnik Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie, posiadający ważną kartę czytelnika, który w roku 2023 przynajmniej raz odwiedził bibliotekę i wypożyczył co najmniej jedną książkę.

   

  Aby bezpłatnie korzystać z aplikacji wystarczy:

  • wypełnić formularz na stronie www.biblioteka.miechow.pl/legimi (Zgłoszeń należy dokonać od 1 dnia każdego miesiąca);
  • aktywować otrzymany kod w miesiącu, w którym został pobrany (w przeciwnym wypadku kod wygasa);
  • liczba kodów w danym miesiącu jest ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń,

   

  Instrukcja logowania:

  • załóż darmowe konto lub zaloguj się na stronie legimi.pl/rajska
  • pobierz bezpłatną aplikację Legimi, max. na 2 urządzenia,
  • czytaj przez 30 dni od momentu aktywacji kodu.
  • jeśli potrzebujesz pomocy technicznej, napisz: support@legimi.com

   

  Dodatkowe informacje uzyskać można na stronie internetowej, bezpośrednio w Bibliotece lub pod numerem telefonu 41 230 98 16.

   

 • Dworek „Zacisze”

  Spotkajmy się „Nad Niemnem” w Dworku „Zacisze”

  Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie zaprasza na dwunastą odsłonę Narodowego Czytania, które odbędzie się 8 września (piątek), o godzinie 18.00 w Dworku „Zacisze” przy ul. Polnej 1 w Miechowie.*. Młodzież ze szkół średnich z kolei zapraszamy na godzinę 10.00.

  Wspólnie odkrywać będziemy piękno i koloryt „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Powieść powstała w latach 1886-1887 i stała się jednym z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujących tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku. Narodowe Czytanie odbywa się w całej Polsce pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

  A dla najmłodszych już 1 września o godzinie 17.00, biblioteka - Oddział dla Dzieci i Młodzieży, organizuje warsztaty plastyczno-literackie na podstawie lektury powieści „Nad Niemnem”. Wernisaż tych prac będziemy mogli zobaczyć 8 września w Dworku „Zacisze”.

  Szczegółowe informacje: tel. 41 230-98-16, kontakt@biblioteka.miechow.pl.

  Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy!

  Organizatorem wydarzenia jest Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie przy współudziale Centrum Kultury i Sportu oraz Biura Wystaw Artystycznych „U Jaksy”.

  Serdecznie zapraszamy!

  *W przypadku złej pogody Narodowe Czytanie odbędzie się w sali kinowej Centrum Kultury i Sportu w Miechowie.

   

     

 • Fundacja Stawiamy na Rozwój

  Zapraszamy na wykład pt. „Kobiety w czerni, czyli rola Polek w Powstaniu Styczniowym”

  Już w najbliższy czwartek (10 sierpnia), o godzinie 11.00, w sali konferencyjnej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie (Plac Kościuszki 7), będziemy mogli wysłuchać wykładu, pt. „Kobiety w czerni, czyli rola Polek w Powstaniu Styczniowym”. Poprowadzi go Sylwia Dziuba, pracownik Muzeum Ziemi Miechowskiej, magister historii, kuratorka wielu wystaw i scenariuszy do ekspozycji muzealnych.
  Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Stawiamy na Rozwój, a partnerem Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie.

  Wstęp wolny!

  Serdecznie zapraszamy!

   

 • Festiwal Gadafest 2023

  Książka naszym Przyjacielem!

  22 lipca Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie postara się przekonać – dzieci i młodzież – że to stuprocentowa prawda!

  Zapraszamy na niezwykłe spotkania z księgozbiorem w plenerze w bajecznej scenerii Zamku na Mirowie w Książu Wielkim. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Gadafest chcemy udowodnić, że miłość do czytania otwiera drzwi do świata przygód, wiedzy i rozwoju. Bawi, wzrusza, uczy i uwrażliwia. Razem więc będziemy wędrować wśród najpopularniejszych tytułów i autorów dla najmłodszych, i tych nieco starszych… Poznamy niesfornego kota Cukierka, koszmarnego Karolka i Mazurskich w podróży. Odwiedzimy Rodzinę Monet, fantastyczny Baśniobór oraz Jinny z Finmory – niepokorną nastolatkę, która przeżywa super przygody. Dla tych najmłodszych przygotowaliśmy nie lada atrakcje – czeka nas wspólna zabawa zakończona własnoręcznym wykonaniem… różnobarwnych zakładek do książek. A Fundacja „Stawiamy na Rozwój” zadba o to, by popołudnie zakończyło się w iście magiczny sposób… gdyż zaoferuje nam całe mnóstwo książek, z których każdy będzie mógł wybrać tę, którą zabierze do domu :)

  Zapraszamy wszystkich do wspaniałej podróży w świat książek! :)

   

 • WARSZTATY GENEALOGICZNE „W poszukiwaniu korzeni”

  „Nie podam ręki nikomu, kto nie wie jak jego prababka z domu”

  (M. Wańkowicz)

   

  Czas wakacji sprzyja rodzinnym wizytom i spotkaniom z dziećmi, wnukami, prawnukami i z rzadko widywanymi kuzynami. To dobry czas, aby wspólnie usiąść – starsi razem z młodszymi – i porozmawiać, o przodkach, przywołać ich imiona, powrócić do miejsc, w których się rodzili, żyli i umierali.

  Czy potrafisz podać imiona swoich pradziadków i prapradziadków? Czy znasz rodowe nazwiska swoich prababek? Wiesz skąd pochodzili Twoi przodkowie? Czy zrobiłeś drzewo genealogiczne swojej rodziny? Czy masz wystarczającą wiedzę, żeby młodemu pokoleniu opowiedzieć, o tych, którym zawdzięczasz swoje życie?

  Jeśli nie znasz odpowiedzi na powyższe pytania lub nie jesteś ich pewien, ale masz zapał i chęci, żeby to zmienić, przyjdź do naszej biblioteki na warsztaty genealogiczne. Powiedz o nich swoim znajomym zainteresowanym tematyką, przyprowadź swoje wnuki. Zapraszamy młodzież i dorosłych zainteresowanych tematyką genealogiczną.

  W ramach jednego cyklu warsztatowego przewidzieliśmy 3 spotkania podzielone na część teoretyczną, praktyczną i dyskusję. Spotkania będą się odbywały w czytelni miechowskiej biblioteki.

  Zapraszamy 20, 26 i 27 lipca w godzinach 17.00-18.30.

  U nas dowiesz się:

  • jak zacząć przygodę genealogiczną, skąd czerpać informacje do dziejów Twojej rodziny, z jakich narzędzi korzystać i jak gromadzić zdobyte informacje
  • jak zrobić wywód przodków, własne drzewo genealogiczne lub wachlarz genealogiczny, zestawienie genealogiczne
  • które źródła mogą Ci być szczególnie pomocne w poznawaniu i tworzeniu historii Twojej rodziny oraz miejsc, z których pochodzili Twoi przodkowie
  • jak i gdzie przy pomocy Internetu szukać informacji o krewnych i powinowatych, z jakich baz warto korzystać
  • gdzie, dlaczego i czy w ogóle warto robić badania DNA na potrzeby rodzinnej genealogii
  • jakie „pułapki” czyhają na drodze poszukiwań genealogicznych i co zrobić żeby je ominąć

   
  Ponadto pomożemy Ci w tłumaczeniu metryk i dokumentów oraz pokażemy, jak opracować sagę rodzinną.

   

Script logo