Aktualności

  • NOC Bibliotek

    Noc Bibliotek 2023 w PiMBP

    Zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się w bibliotece nocą? Gdy wszyscy czytelnicy oraz pracownicy dawno są już w domu, zaś po naszych korytarzach przechadzają się postacie z książek? Sherlock Holmes ze swym nieodłącznym towarzyszem – doktorem Watsonem – usiłuje odkryć sekret morderstwa potentata handlowego Corneliusa Kloosa, po kątach tańce i igraszki stają się udziałem elfów, wróżek oraz krasnoludków, zaś na strychu groźnie postukują dusze pokutujące jakby wyjęte z powieści Susan Hill.

    W piątek 6 października nasi młodzi Czytelnicy będą mieli doskonałą okazję, by odkryć inne oblicze naszej Książnicy oraz… cofnąć się w czasie. Tak, tak, moi Drodzy! Zapraszamy na rozgrywki gier planszowych, jak również na nostalgiczne spotkanie z kultowymi produkcjami retro. W programie m.in. „Sonik” (to ten superszybki niebieski jeż), „Król Lew”, „Pac-Man” czy (jakżeby inaczej) „Mario”. Z nieco nowszej klasyki – „Little Fighter” „Heroes 4” czy „Need for Speed” Most Wanted”. Emocji nie zabraknie! Stanowisk komputerowych również ;)

    Kluczowym elementem Nocy bibliotek będzie turniej karcianki „Hearthstone” – coś dla fanów grywalizacji. Jest to strategiczna gra karciana z dynamiczną rozgrywką od Blizzard Entertainment. Choć wydaje się prosta, potrafi wciągnąć do świetnej zabawy... Na zwycięzcę czekać będzie nagroda 

    A kto nie czuje się za pan brat z komputerami, może śmiało wziąć udział w śledztwie razem z zespołem detektywów. Tytuł gry to: „Kryminalne zagadki. Niefortunny spadek”. Sprawdziliśmy ją i potwierdzamy – wciąga! Oprócz tego Czytelnicy będą mieli możliwość zmierzyć się w „Eurobusiness” (zwycięży ten, kto zarobi najwięcej), „Quizie o Polsce” (aż 388 pytań!), „5 sekundach” (niezbędna będzie znakomita szybkość reakcji) oraz „Scriba”, w której to jedynym ograniczeniem stanie się bogactwo języka polskiego. Serdecznie zapraszamy! Nudzie wydajemy zakaz wstępu :) Zaczynamy o godzinie 20.00.

     

  • Z biblioteką w świat przygód, nauki i wiedzy!

    Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie zaprasza na lekcje biblioteczne, które są inspirowane pomysłami uczestników, zapotrzebowaniem oraz kreatywnością bibliotekarzy.

    Rozpoczynający się cykl lekcji bibliotecznych w roku szkolnym 2023/2024 skierowany jest zarówno  do przedszkoli, jak i do szkół podstawowych i średnich.  Najmłodsi będą mogli poznać krótką historię książki, od rękopisów poczynając, a na audiobookach kończąc; dowiedzieć się, jakie są tradycje świąteczne w naszym kraju i poza jego granicami; zapoznać się z zasadami savoir-vivre,  a nawet spróbują stać się poetami. Nieco starsi dowiedzą się, jak w natłoku informacji sprawnie korzystać ze słowników i encyklopedii; jak radzić sobie z trudnymi emocjami; rozszyfrują znaczenie polskich przysłów oraz odkryją tajniki historii grodu Jaksy, podążając tropem podań i legend ziemi miechowskiej.  Uczniowie szkół średnich zostaną wyposażeni w uniwersalny przewodnik  po Powiecie Miechowskim – mapę miejsc, które trzeba zobaczyć oraz sylwetki osób, które warto znać. Dowiedzą się, kim byli Honorowi Obywatele Miechowa i dlaczego Maciej Miechowita jest tak zasłużoną postacią. Będzie również możliwość, by spróbować zrealizować swoje ukryte pasje genealogiczne  – stać się rodzinnym detektywem,  poszukując przodków oraz odkrywając nieznane karty z ich życia. Dla amatorów świata wirtualnego i rozrywki biblioteka także ma propozycje -  cyfrowa biblioteka, czyli praktyczne zajęcia korzystania z elektronicznych zasobów miechowskiej biblioteki oraz „Gryf Michowski” – nauka i rozgrywki w grze planszowej, w której stajemy menadżerem turystycznym w powiecie miechowskim.

    To tylko niektóre z  propozycji biblioteki. Szczegółową tematykę zajęć oraz więcej informacji można znaleźć na stronie: www.biblioteka.miechow.pl/lekcje-biblioteczne  

    Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Obowiązują wcześniejsze zapisy - bezpośrednio w bibliotece, telefonicznie: 41 230 98 16, wew.3 lub mailowo: kontakt@biblioteka.miechow.pl

  • Narodowe Czytanie 2023 - „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Fot. D. Dróżdż

    Nad błękitnym Niemnem

         Potężne kasztany, smukłe brzozy i majestatyczne lipy okazały się niezwykłą scenerię, a dziewiętnastowieczny Dworek „Zacisze" tonący w zieleni i otulony barwami zachodzącego słońca stworzył niepowtarzalny klimat. I tak oto 8 września przenieśliśmy się „do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych, Szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnionych...".

         W tym roku, już po raz dwunasty, odbywała się akcja Narodowego Czytania, mająca na celu popularyzowanie polskiej literatury w społeczeństwie. Po raz pierwszy uczestniczyła w niej Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie wraz z bibliotekarzami i swoimi czytelnikami. Tegoroczna edycja miała za zadanie odkryć piękno i ponadczasowe wartości zawarte w pozytywistycznej powieści „Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, która ukazała się w 1888 roku. To trzytomowy utwór, przedstawiający panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, gloryfikujący etos pracy i nawiązujący do czasów powstania styczniowego.

         Miejsce naszego spotkania zostało wybrane nieprzypadkowo. Wiemy bowiem, że ten utwór w panteonie polskich arcydzieł zajmuje tak wysokie miejsce także i dlatego, iż odznacza się ponadprzeciętnym kunsztem i mistrzostwem w opisach przyrody. Podczas pracy nad powieścią jej autorka przeprowadziła liczne badania etnograficzne i botaniczne, gromadząc aż 460 różnych okazów roślin, z których stworzyła zielnik. Natura staje się tu równorzędnym bohaterem, a szacunek i miłość do przyrody nadaje też głęboką wartość życiu człowieka.

  • Kronika Polaków

    500 lat minęło

    Był 8 września 1523 roku. Na tronie zasiadał przedostatni z Jagiellonów, wielki książę litewski  oraz król polski w jednym – Zygmunt I Stary. Z punktu widzenia Miechowszczyzny dzień ten jednak przeszedł do annałów z innego względu. Wtedy to bowiem ziemski padół opuścił nasz najwybitniejszy obywatel, człowiek renesansu (dosłownie oraz w przenośni) – historyk, kronikarz, lekarz, geograf, astronom. Maciej Miechowita, szanowni Państwo!

    8 września 2023 roku obchodzimy 500. rocznicę śmierci Macieja z Miechowa. Będzie uroczyście – w Muzeum Ziemi Miechowskiej pojawi się między innymi ksiądz Michał Cichoń, który podjął się tłumaczenia największego z dzieł Miechowity – Kroniki Polaków (Chronica Polonorum). Miło nam obwieścić, iż powyższa księga jest już dostępna w Czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Fihel w Miechowie.

    Na koniec jeszcze słowo zachęty, byśmy godnie uczcili to wielkie święto ziemi miechowskiej. Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Burmistrz Gminy i Miasta Miechów oraz Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Grobu Bożego w Miechowie zapraszają na obchody 500. rocznicy śmierci Macieja Miechowity, które odbędą się w dniach 8-9 września br. w Krakowie oraz w Miechowie. W ramach wydarzenia zaplanowano liczne konferencje naukowe, wykłady, projekcję filmu, prezentacje wystaw malarskich czy rozstrzygnięcie konkursów dla dzieci i młodzieży.

    Szczegóły obchodów znajdują się w poniższym linku:

    https://www.miechow.eu/miasto-i-gmina/aktualnosci/obchody-500-rocznicy-smierci-macieja-miechowity/

  • Legimi

    Wrześniowe kody do Legimi wyczerpane!

    Z satysfakcją informujemy, że wszystkie wrześniowe kody aktywacyjne do platformy Legimi (a było ich 25) rozeszły się u nas niczym świeże bułeczki. Zdajemy sobie sprawę, iż nie wszystkim miłośnikom literatury udało się zdobyć wymarzony kod (funkcjonuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”). Namawiamy jednak do nie poddawania się :) Już od 1 października będziemy dysponować kolejną pulą 25 kodów. Formularze z prośbą o wysłanie kodu aktywacyjnego można wysyłać już sekundę po północy (biblioteka.miechow.pl/legimi).

    Poniżej przypominamy instrukcję logowania do platformy. Życzymy niezapomnianych przygód z lekturą :)

    Instrukcja logowania:

    • wpisz kod na stronie legimi.pl/rajska;
    • załóż darmowe konto lub zaloguj się do swojego konta;
    • pobierz bezpłatną aplikację Legimi, max. na 2 urządzenia;
    • czytaj przez 30 dni od momentu aktywacji kodu;
    • jeśli potrzebujesz pomocy technicznej, napisz: support@legimi.com;
    • w razie dodatkowych pytań służymy pomocą: 41 230 98 16..
Script logo