Aktualności

  • Fundacja Stawiamy na Rozwój

    Zapraszamy na wykład pt. „Kobiety w czerni, czyli rola Polek w Powstaniu Styczniowym”

    Już w najbliższy czwartek (10 sierpnia), o godzinie 11.00, w sali konferencyjnej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie (Plac Kościuszki 7), będziemy mogli wysłuchać wykładu, pt. „Kobiety w czerni, czyli rola Polek w Powstaniu Styczniowym”. Poprowadzi go Sylwia Dziuba, pracownik Muzeum Ziemi Miechowskiej, magister historii, kuratorka wielu wystaw i scenariuszy do ekspozycji muzealnych.
    Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Stawiamy na Rozwój, a partnerem Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie.

    Wstęp wolny!

    Serdecznie zapraszamy!

     

  • Festiwal Gadafest 2023

    Książka naszym Przyjacielem!

    22 lipca Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie postara się przekonać – dzieci i młodzież – że to stuprocentowa prawda!

    Zapraszamy na niezwykłe spotkania z księgozbiorem w plenerze w bajecznej scenerii Zamku na Mirowie w Książu Wielkim. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Gadafest chcemy udowodnić, że miłość do czytania otwiera drzwi do świata przygód, wiedzy i rozwoju. Bawi, wzrusza, uczy i uwrażliwia. Razem więc będziemy wędrować wśród najpopularniejszych tytułów i autorów dla najmłodszych, i tych nieco starszych… Poznamy niesfornego kota Cukierka, koszmarnego Karolka i Mazurskich w podróży. Odwiedzimy Rodzinę Monet, fantastyczny Baśniobór oraz Jinny z Finmory – niepokorną nastolatkę, która przeżywa super przygody. Dla tych najmłodszych przygotowaliśmy nie lada atrakcje – czeka nas wspólna zabawa zakończona własnoręcznym wykonaniem… różnobarwnych zakładek do książek. A Fundacja „Stawiamy na Rozwój” zadba o to, by popołudnie zakończyło się w iście magiczny sposób… gdyż zaoferuje nam całe mnóstwo książek, z których każdy będzie mógł wybrać tę, którą zabierze do domu :)

    Zapraszamy wszystkich do wspaniałej podróży w świat książek! :)

     

  • WARSZTATY GENEALOGICZNE „W poszukiwaniu korzeni”

    „Nie podam ręki nikomu, kto nie wie jak jego prababka z domu”

    (M. Wańkowicz)

     

    Czas wakacji sprzyja rodzinnym wizytom i spotkaniom z dziećmi, wnukami, prawnukami i z rzadko widywanymi kuzynami. To dobry czas, aby wspólnie usiąść – starsi razem z młodszymi – i porozmawiać, o przodkach, przywołać ich imiona, powrócić do miejsc, w których się rodzili, żyli i umierali.

    Czy potrafisz podać imiona swoich pradziadków i prapradziadków? Czy znasz rodowe nazwiska swoich prababek? Wiesz skąd pochodzili Twoi przodkowie? Czy zrobiłeś drzewo genealogiczne swojej rodziny? Czy masz wystarczającą wiedzę, żeby młodemu pokoleniu opowiedzieć, o tych, którym zawdzięczasz swoje życie?

    Jeśli nie znasz odpowiedzi na powyższe pytania lub nie jesteś ich pewien, ale masz zapał i chęci, żeby to zmienić, przyjdź do naszej biblioteki na warsztaty genealogiczne. Powiedz o nich swoim znajomym zainteresowanym tematyką, przyprowadź swoje wnuki. Zapraszamy młodzież i dorosłych zainteresowanych tematyką genealogiczną.

    W ramach jednego cyklu warsztatowego przewidzieliśmy 3 spotkania podzielone na część teoretyczną, praktyczną i dyskusję. Spotkania będą się odbywały w czytelni miechowskiej biblioteki.

    Zapraszamy 20, 26 i 27 lipca w godzinach 17.00-18.30.

    U nas dowiesz się:

    • jak zacząć przygodę genealogiczną, skąd czerpać informacje do dziejów Twojej rodziny, z jakich narzędzi korzystać i jak gromadzić zdobyte informacje
    • jak zrobić wywód przodków, własne drzewo genealogiczne lub wachlarz genealogiczny, zestawienie genealogiczne
    • które źródła mogą Ci być szczególnie pomocne w poznawaniu i tworzeniu historii Twojej rodziny oraz miejsc, z których pochodzili Twoi przodkowie
    • jak i gdzie przy pomocy Internetu szukać informacji o krewnych i powinowatych, z jakich baz warto korzystać
    • gdzie, dlaczego i czy w ogóle warto robić badania DNA na potrzeby rodzinnej genealogii
    • jakie „pułapki” czyhają na drodze poszukiwań genealogicznych i co zrobić żeby je ominąć

     
    Ponadto pomożemy Ci w tłumaczeniu metryk i dokumentów oraz pokażemy, jak opracować sagę rodzinną.

     

  • Słoneczną przygodę czas zacząć!

    Słoneczną przygodę czas zacząć!

    Gotowi? To wyruszamy w wakacyjną podróż wyposażeni w dobry humor, promienny uśmiech, ciekawą książkę i niekończący się zapał do odkrywania nowych dróg! To właśnie dziś rozpoczęliśmy cykl naszych bibliotecznych, literacko-plastycznych, bezpłatnych zajęć dla najmłodszych. I już na mecie dokonaliśmy nie lada wyczynu, bo skonstruowaliśmy… drzewo 3D! Oj, łatwo nie było… Ale potem to już z górki – zdobyliśmy tytuł młodych przyrodników, poznaliśmy leśne ścieżki i ułożyliśmy całą kolekcję odpowiedzi na pytanie: za co kochamy lato? Nie ukrywamy, że ta z pierwszego miejsca to: „bo nie ma szkoły…”

    A przypominamy, że to dopiero początek naszych wakacyjnych bibliotecznych eskapad! Przed nami jeszcze: Lato z Muminkami, Małe co nieco z Kubusiem Puchatkiem i Nauka tropienia z Detektywem Pozytywką. Będziemy malarzami jak Van Gogh i Super ogrodnikami... Zrealizujemy Wasze marzenia i podejmiemy każde wyzwanie!

    Czekamy na Was!

  • Wakacje 2023 z miechowską Biblioteką

    Nie masz pomysłu na spędzenie wolnego czasu podczas dłuuugiej przerwy od szkolnej ławki? Zapraszamy wszystkich młodych Czytelników na bezpłatny cykl dziesięciu spotkań literacko-plastycznych. Ruszamy już 11 lipca. Nudzie wstęp wzbroniony – będą wycinanki, tworzenie ramek na zdjęcia, a nawet wykonanie… własnego akwarium! Zajęcia od godziny 10.00 do 12.00 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w budynku głównym Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Fihel przy Placu Kościuszki 7 w Miechowie. Pozostaje nam zatem tylko zachęcić i serdecznie zaprosić do aktywnego spędzenia wolnego czasu w murach naszej Książnicy. Do zobaczenia!

     

Script logo