Baranek, kurczaczek i koszyczek – Wielkanoc oczami najmłodszych w Dyskusyjnym Klubie Książki

  • Baranek, kurczaczek i koszyczek – Wielkanoc oczami najmłodszych w Dyskusyjnym Klubie Książki

    Baranek, kurczaczek i koszyczek – Wielkanoc oczami najmłodszych w Dyskusyjnym Klubie Książki

zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

 

 12 kwietnia 2022 roku – do najważniejszych świąt w świecie chrześcijańskim pozostały już tylko dni i godziny, a tymczasem w naszej miechowskiej Bibliotece w zajęciach online na temat Wielkanocy wzięli udział podopieczni krakowskiego Przedszkola Samorządowego nr 14.  Młodociani, razem z panią prowadzącą, wpadli z wizytą do Kasi Radwańskiej – bohaterki opowiadania pt. „Ochota na smakołyki” autorstwa Beaty Kołodziej. Dzięki przygodom dziewczynki, dzieci dowiedziały się, iż mazurki służą nie tylko do śpiewania, zaś w Wielką Sobotę „święconki” jeszcze nie kosztujemy (no chyba że zrobimy wyjątek dla słodyczy :)

Nie mogło zabraknąć rozmów o tym, co wkładamy do koszyczka oraz jakie zwyczaje są stałym elementem świąt Wielkiejnocy. Przedszkolaki chętnie opowiadały również, jak te przepiękne święta wyglądają w ich domach. Pojawiły się także kochane przez najmłodszych zagadki, dotyczące baranka, śmigusa-dyngusa, zająca czy bazi, którymi częstokroć dekorujemy wielkanocny koszyk przeznaczony do poświęcenia. Symbolem ofiary doskonałej jest zresztą sam Baranek Boży – oznaka zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią. A co z uwielbianym (zwłaszcza przez postników) lanym poniedziałkiem? Otóż kiedyś wierzono, że woda ma moc oczyszczającą i polewanie się nią miało przypominać o unikaniu złych uczynków. Celowali w tym zazwyczaj chłopcy, lubiący solidnie zmoczyć lubiane i atrakcyjne dziewczęta. Niewiele się zatem pod tym względem na świecie zmieniło J

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzymy wychowankom Przedszkola Samorządowego nr 14 w Krakowie oraz ich nauczycielom mnóstwo zdrowia, spokoju i radości, smacznego jajka, mokrego (ale bezdeszczowego) dyngusa oraz wszelkiej pogody ducha na ten wyjątkowy czas. Alleluja!

Script logo