Bratnia Dusza

  • Bratnia Dusza

    Bratnia Dusza

zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

 

Odkrywa przed nami nieznane światy i zabiera w baśniowe krainy. Porywa nas wartkim nurtem akcji lub zapewnia cudowne odprężenie w domowym zaciszu. Jest z nami w smutku, chorobie i samotności.

Niewiele czasu potrzeba było uczniom klasy III Szkoły Podstawowej w Jaksicach podczas bibliotecznego spotkania on-line, aby odgadnąć, kim jest ta nasza "bratnia dusza". To książka. Niezawodny przyjaciel, który jest z nami niezależnie od czasów, witając nas wiernie "kartek szelestem", jak pisał poeta Edward Szymański.

Naszą rozmowę rozpoczęliśmy od wyjaśnienia takich pojęć jak: pisarz, redakcja, ilustracja, drukarnia, księgarnia. A potem udaliśmy się w długą i fascynującą podróż, przypominając dzieje powstania książki.

Zawędrowaliśmy aż do Mezopotamii nad Eufratem i Tygrysem, gdzie Sumerowie ok. 4 tys.lat p.n.e mozolnie żłobili litery, używając pisma klinowego i gromadząc takie "książki" w bibliotekach i archiwach władców. Następnie pochyliliśmy się nad starożytnymi egipskimi zwojami i hieroglifami, czyli pismem obrazkowym. Dotarliśmy do średniowiecznych ksiąg, które powstawały w klasztornych skryptoriach, a naszą wędrówkę zakończyliśmy w roku 1450, gdy Jan Gutenberg wynalazł ruchomą czcionkę.

Ostatni rozdział tej tej opowieści dopisali już sami uczniowie, opowiadając o współczesnych książkach elektronicznych: e-bookach. Na zakończenie odwiedziliśmy jeszcze krainę baśni, przypominając również historię o brzydkim kaczątku, które zmieniło się w cudownego łabędzia i stwierdziliśmy, że tak właśnie książka nosi w sobie piękno nieodkryte jeszcze przez wielu z nas...

Script logo