Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – o polskich przysłowiach

Wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Książu Małym zgłębialiśmy tajemnice rodzimych przysłów. Sprawdziliśmy, które są nam całkiem dobrze znane, a które nieco mniej. Zastanawialiśmy się, dlaczego te krótkie zdania są tak istotne dla polskiej kultury i czemu warto chociaż część z nich zapamiętać. Otóż przysłowia stanowią o nieśmiertelnym dziedzictwie danego narodu, a dodatkowo (odpowiednio zinterpretowane) pomagają zrozumieć otaczający świat.

Na rozgrzewkę uczestnicy warsztatów zmierzyli się z krótkim quizem. Celem było dokończenie danego przysłowia. Bardzo pomogła nam lektura książki pt. „Przysłowia polskie. Rymowanki dla dzieci” autorstwa Doroty Strzemińskiej-Więckowiak. Dużo radości dał wiersz „Pogodowe psoty, czyli w marcu jak w garncu”, opowiadający o pewnym niesfornym misiu, kompletnie nieprzygotowanym na meteorologiczny zawrót głowy. Opowiedzieliśmy także o źródłach, funkcjach oraz budowie przysłów. Okazuje się nawet, że niektóre z nich potrafią ułatwić… stosowanie interpunkcji :)

Tradycyjnie już zajęcia w miechowskiej bibliotece zwieńczyliśmy pracą plastyczną. Z papierowych serduszek powstała… pszczółka. I w jej przypadku też musimy uważać na ortografię – przecież to wyjątek! Aha, no i wypatrujmy znaków, bowiem gdy jaskółka i pszczółka lata, znakiem to wiosny dla świata :)