Kto ty jesteś? Polak mały

  • Kto ty jesteś? Polak mały

    Kto ty jesteś? Polak mały

zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

 

Biało-czerwona dumnie powiewa pośród słowiańskiej krainy, przywołując trudną przeszłość oraz wolność okupioną łzami i ofiarą życia tak wielu naszych przodków. Biała barwa symbolizuje czystość, czerwona – odwagę i waleczność. Dumny orzeł rozpościera nieskrępowane skrzydła i wzbija się do lotu. A na słowa „Jeszcze Polska nie zginęła…” maszerują serca wszystkich Polaków. I tych dużych, i tych całkiem małych…

A właśnie, co do tych najmniejszych. Okazuje się, że podopieczni z Przedszkola Samorządowego numer 1 w Miechowie doskonale zdali test z „tożsamości” i bezbłędnie „zidentyfikowali” nasze symbole narodowe: flagę, godło oraz hymn. Pięciolatki gościły w bibliotece 4 listopada i podczas zajęć Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, inspirowanych tematycznie zbliżającym się Świętem Niepodległości, mogły dowiedzieć się nieco więcej o naszym kraju, jego historii, geografii i kulturze.

Wszystko rozpoczęło się od pogawędki: gdzie mieszkamy? , jakim językiem mówimy?, czym wyróżnia się nasz kraj? Wspólnie obejrzeliśmy film edukacyjny oraz wysłuchaliśmy hymnu Polski i wiersza Marcina Brykczyńskiego –„11 Listopada”. Próbowaliśmy „się odnaleźć” na mapie Polski, Europy i świata. A wtedy usłyszeliśmy, że to, iż teraz z powodzeniem możemy się tam odszukać, nie zawsze było takie oczywiste…

Z dawien dawna  nasza Ojczyzna miała bowiem problemy z trzema sąsiadami: Rosją, Austrią i Prusami, którzy zabrali nam nasze ziemie i Polska na długo zniknęła z mapy Europy. Pojawiała się na niej dopiero po 123 latach. Cały czas jednak, przez wszystkie lata niewoli, Polska żyła w sercach i umysłach Polaków, aż wreszcie 11 listopada 1918 roku odzyskaliśmy upragnioną niepodległość. Zawsze więc przez szacunek dla tych, którzy walczyli o naszą wolność i zapłacili często za to najwyższą cenę – swoje życie, powinniśmy pamięć tę listopadową datę i godnie ją czcić.

Na zakończenie spotkania wspólnie układaliśmy edukacyjne puzzle w kształcie województw, które pozwoliły nam jeszcze lepiej poznać mapę Polski i przypisać poszczególnym terenom charakterystyczne im cechy. Potem wszyscy otrzymali kolorowanki z naszą flagą i sami mogli je udekorować. Aż wreszcie rozmawialiśmy o naszym cudownym morzu na północy, wysokich górach na południu, dolinach i pagórkach, zwierzętach i roślinach, które są wokół nas i wiecie co stwierdziliśmy? Że nasza Polska jest piękna!  A uśmiechnięte przedszkolaki żegnały nas, machając dumnie „swoimi” flagami…

Script logo