Lekcje biblioteczne
Realizując spoczywający na nas obowiązek upowszechniania czytelnictwa, popularyzowania wiedzy o regionie i promowania biblioteki w środowisku zapraszamy do korzystania z lekcji bibliotecznych i udziału w zajęciach przygotowanych przez naszą placówkę.
Ofertę kierujemy do dzieci przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych i średnich. Program zajęć jest dostosowany do poziomu uczestników.
W celu ustalenia terminów i tematów zajęć prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 41 230 98 16.
Propozycje lekcji bibliotecznych dla szkół podstawowych i średnich:
- Specyfika pracy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie – zasady korzystania z biblioteki, charakterystyka oferowanych zbiorów, różnorodność usług bibliotecznych.
- Budowa książki – kl. 3.
- Historia książki – od rękopisów do audiobooków – kl. 4-5.
- Historia Miechowa i okolic w zbiorach regionalnych biblioteki – kl. 7-8.
- Czasopisma źródłem wiedzy i informacji – kl. 8.
- Polscy nobliści – kl. 5-6.
- Spotkanie z Czerwonym Kapturkiem – ustalenie kolejności zdarzeń, poznanie pojęć autor, tłumacz, ilustrator, adaptacja literacka – kl. 3-4.
- Jak korzystać z encyklopedii i słowników – kl. 4-6.
- Dzieje pisma i książki – szkoły średnie.
- Kolorowe wiersze – kl. 1-2.
- Wiersze o zwierzętach – kl. 1-3.
- „Kto czyta, ten żyje podwójnie”. Książki źródłem wiedzy i elementem stymulującym rozwój osobowości czytających – szkoła średnia.
- Bibliotekarka zabierze cię w podróż po świecie – kl. 1-3.
- Jak świętujemy – obchodzenie świąt Bożego Narodzenia w Polsce i w innych krajach – kl. 6-7.
- Miejsca, które warto zobaczyć. Ludzie, których warto znać (w powiecie miechowskim) – kl. 6-8.
- Patroni naszych ulic – kl. 6-8.
- Patroni naszych szkół – kl. 4-5.
- Honorowi Obywatele Miasta Miechowa – kl. 7-8 ; szkoły średnie.
- Dzieje czytelnictwa i bibliotekarstwa w Miechowie – kl. 7-8.
- „To tu jest mój dom” – historia Miechowa w pigułce – herb, zabytki, znane osoby, wydarzenia historyczne – kl. 6-8.
- Przyroda wokół nas – rośliny, zwierzęta, rezerwaty i obszary chronione Ziemi Miechowskiej – kl. 8 ; szkoły średnie.
Propozycje lekcji bibliotecznych dla przedszkoli:
- „Przedszkolak w bibliotece publicznej – pierwszy kontakt z książką” – prezentacja księgozbioru, omówienie regulaminu wypożyczalni dziecięcej oraz zasad poszanowania książek.
- „Czytelnictwo na wesoło” – zajęcia mające na celu promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych poprzez zabawę.
- „Skąd w bibliotece tyle książek? - droga książki od pisarza do bibliotekarza” – lekcja biblioteczna połączona z prezentacją multimedialną.
- „Bawimy się wierszami – w świecie poezji dziecięcej” – czytanie i omawianie wybranych wierszy dla dzieci w ramach „Dnia Poezji”.
- „Łamańce językowe” – lekcja biblioteczna o poprawnym wysławianiu się na podstawie wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej.
- „W świat wartości z dzieckiem” – lekcja biblioteczna na podstawie serii bajek z morałem.
- „Andersenada – w krainie baśni Hansa Chrystiana Andersena” – lekcja biblioteczna w ramach obchodów „Dnia Książki dla Dzieci”.
- „Czym jest komiks?” – lekcja biblioteczna na temat historii obrazkowych połączona z warsztatami plastycznymi dla dzieci.
- „Kto przysłowia zna, ten dobrze się ma” – lekcja biblioteczna na podstawie książki Renaty Piątkowskiej pt.: „Z przysłowiami za pan brat”.
- „Ornitologia dla najmłodszych” – lekcja biblioteczna na podstawie książki Emilie Beaumont „Ptaki” oraz z wykorzystaniem utworów Wandy Chotomskiej ze zbioru „Nasze ptaki”.
- „Stacja Tuwimkowo” – lekcja biblioteczna z wykorzystaniem twórczości Juliana Tuwima, połączona z grami ruchowymi i pracami plastycznymi.
- „Wędrówki z legendą” – lekcja biblioteczna z wykorzystaniem legend polskich.
- „Bajkolandia - szlakiem bajkowych postaci” – lekcja biblioteczna na temat popularnych bajek dla dzieci w ramach „Dnia Postaci z Bajek”.
- „Abecadło z pieca spadło – mój pierwszy alfabet” – lekcja biblioteczna wprowadzająca dziecko w świat liter alfabetu przy pomocy książek Elżbiety Wasiuczyńskiej „Mój pierwszy alfabet” oraz Elizy Piotrkowskiej „Alfabecik dla dzieci”.
- „O książkach popularnonaukowych dla dzieci” – lekcja biblioteczna połączona z prezentacją książek popularnonaukowych z różnych dziedzin wiedzy przeznaczonych dla najmłodszych czytelników.
- „Eko-przedszkolaki na eko-lekcji” – lekcja biblioteczna dotycząca ekologii połączona z prezentacją książeczek, opisujących jak chronić środowisko przeznaczonych dla przedszkolaków.
- „Urodziny Książkowego Misia” – wspólne czytanie i omawianie wybranych, znanych i mniej znanych historii o misiach.
- „Bon – Ton, czyli dobre maniery” – lekcja biblioteczna o zachowaniu się (nie)tylko w bibliotece, na podstawie książki Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton, savoir - vivre dla dzieci”.
- „Cztery pory roku w obrazkach” – lekcja biblioteczna dla najmłodszych o porach roku na podstawie książki „Rok w lesie”, autorstwa Emilii Dziubak.
- „Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata” – lekcja biblioteczna o kontynentach na podstawie książki „Mapy”, autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich.
- „Dlaczego dinozaury wyginęły i inne pytania na temat historii Ziemi” – lekcja biblioteczna o dziejach Ziemi dla najmłodszych.