Majowa przechadzka

  • Majowa przechadzka

    Majowa przechadzka

zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

 

Gdy obłoki żeglują wysoko po błękitnym niebie, a na zielonych łąkach dywanów mniszek rozsiewa słoneczny blask, z zimowej drzemki budzą się szmaragdowe żabki, a z leśnych zagajników słychać zalotne trele słowików, które budują swoje gniazda.

Maj - ten najpiękniejszy miesiąc roku, wabi nas i urzeka feerią zapachów, barw i dźwięków. Tym razem wiosenny czas powitaliśmy z radością z najmłodszymi czytelnikami z Przedszkola Samorządowego nr 3 w Miechowie. Podczas naszego wirtualnego spotkania przypomnieliśmy sobie znane przysłowia o maju i omówiliśmy historię dzielnego Wojtka z powieści „Razem ze słonkiem” Marii Kownackiej, który wraz z wiernym pieskiem Pimpkiem ochronił gniazdo i jaja z pisklętami makolągwy przed dzikim kotem.

Nasza „zielona przechadzka” pośród barwnych książek pomogła nam odkryć na nowo piękno natury i przyniosła wiele niezwykłych informacji na jej temat.

Szarobrązowy samiec żaby moczarowej, gdy zanurzy się w wodzie w czasie wiosennych godów w czarodziejski sposób zmienia kolor na…niebieski. Musi upłynąć trzy miesiące, aby z niepozornej kijanki wyrosła żabka. Gdy nadchodzi majowy wieczór, swoje kryjówki opuszczają nietoperze, które właśnie zakończyły zimowy długi sen. Teraz nocą będą polować, a na cały dzień zapadną w drzemkę …zwisając głową w dół.

Od marca do maja trwają toki głuszców. Samce nocą zajmują czubki drzew i siedzą tam aż do rana. Kiedy wschodzi słońce, rozkładają ogon , wyciągają głowy i groźnie stroszą skrzydła. O poranku, aby przywabić samice, zaczynają swoją piękną pieśń, którą czasami powtarzają…200razy.

Nasze przedszkolaki dowiedziały się też bardzo ważnej rzeczy. Jeśli napotkane w lesie lub na łące zwierzę jest chore lub opuszczone, trzeba skontaktować się z leśniczym lub pracownikami ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt. Te osoby udzielą mu pomocy.

Naszą wędrówkę pośród pachnących bzów i konwalii, zakończyliśmy, stwierdzając, że nawet jeśli nie możemy właśnie wyruszyć na wiosenną przechadzkę, to z pewnością bliżej piękna natury, poczujemy się z książką u boku.

 

Script logo