Melodia życia

  • Melodia życia

    Melodia życia

W lekkim powiewie wiatru na weneckim placu św. Marka usłyszymy pytanie – jaka jest cena sławy i siła prawdziwej miłości? Czy istotnie jest ona „prawdziwa” tam, gdzie w grę wchodzą zaszczyty i duże pieniądze?

Pośród łagodnych angielskich wzgórz Malvern Hills w muzyce zaklętej w bezkresnej przestrzeni, młody gitarzysta wyśpiewa swoje marzenia, a para wędrownych muzyków będzie szukała nowych dróg do siebie. Blichtr Beverly Hills ma stać się pomostem do światowej kariery dla niespełnionego saksofonisty tylko wtedy, gdy zdecyduje się on na zmianę...twarzy i operację plastyczną. Czy ewentualna popularność i poklask tłumu warty jest utraty swojego „ja”?

Nokturn to nastrojowa instrumentalna forma muzyczna inspirowana poetyckim nastrojem nocy i takie właśnie są historie brytyjskiego noblisty japońskiego pochodzenia Kazuo Ishiguro „Nokturny”. Pięć opowiadań o muzyce i zmierzchu, gdzie leitmotivem jest melodia, która jak nurt naszego życia bywa, że mknie wartko pośród bajecznych krajobrazów, a bywa iż jest niczym wątły strumyk, który kończy swój bieg.

„Come Rain or Come Shine” - „Czy pada deszcz, czy świeci słońce” to jedno z opowiadań Ishiguro, a jednocześnie tytuł piosenki legendarnego Raya Charlesa, gdzie pisarz po mistrzowsku przedstawia uczucia dwojga, niegdyś zafascynowanych sobą ludzi, które gdzieś zagubiły się w codzienności. Tańczą ze sobą już od lat, w zmiennych kolejach losu – „w deszczu i słońcu”, ale z upływem czasu coraz więcej osób z otoczenia stara się to zakłócić i przyciągnąć ich uwagę, sugerując – „ Jak możesz zadowolić się kimś takim? Stać cię na więcej, popatrz tutaj.” I nagle robi się beznadziejnie i człowiek zaczyna się zastanawiać...

W tej sytuacji jako „antidotum” na kryzys w związku ma wystąpić zaufany przyjaciel z czasów młodości. Nie, nie ulegajmy złudzeniu, iż pospieszy on im z życzliwą poradą. Odpowiedź jest zgoła zupełnie inna - będzie elementem pewnej „strategii” – jako życiowy nieudacznik ma spowodować, iż Emily spojrzy pod jego wpływem na swojego męża z właściwej perspektywy, ponownie go doceni, co przyniesie ożywcze tchnienie dla ich spopielałych uczuć.

Kazuo to prawdziwy „czarodziej emocji”, wirtuoz zaskakujących zmian nastroju i niezwykłych puent. „Nokturny” z pewnością skłaniają do refleksji, wywołują i pozostawiają wiele pytań bez odpowiedzi. Dlatego też wybraliśmy je jako kolejną lekturą podczas naszych spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. I nie rozczarowaliśmy się, bo okazuje się, że długo trwały debaty i nasze prognozy, co do dalszych losów bohaterów i tego, jak ich odbieramy. A przede wszystkim mistrz słowa z Nagasaki obudził w nas pierwsze takty melodii, którym ton musimy już nadać sami..

Script logo