Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

  • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

    Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Każdego roku 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto uchwalone zostało przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) w 1967 r. Data 2 kwietnia nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia w 1805 r. urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen.

W obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci włącza się także nasza biblioteka. W ramach tego święta w dniu 19 kwietnia w bibliotece odbyło się spotkanie czytelnicze, w którym uczestniczyli uczniowie klasy 2 ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie.

W trakcie spotkania dzieci wzięły udział w zabawach dydaktycznych i dyskusjach na tematy związane z książką. Wprowadzeniem do zajęć były zagadki o książce i H. Ch.. Andersenie oraz prezentacja multimedialna pt.: „Książka od A do Z”, dzięki której uczniowie poznali drogę książki od jej autora do czytelnika. Zaprosiliśmy też dzieci do zabawy ruchowej na podstawie dydaktycznej gry słownej ”Czy to prawda, czy też nie?”. Kolejnym zadaniem, po poprawnym rozszyfrowaniu wszystkich zawiłych sformułowań, było odgadywanie przez uczniów tytułów baśni lub bajek, na podstawie kolorowych ilustracji zamieszczonych w prezentacji elektronicznej.

Dzień Książki dla Dzieci łączy się z Andersenem, dlatego na spotkaniu nie mogło zabraknąć jego baśni. Przeczytaliśmy zatem baśń zatytułowaną „Len”, w której tytułowy len dojrzewa i staje się płótnem, papierem, a w konsekwencji książką. Po krótkiej dyskusji na temat przeczytanej baśni, dzieci zamieniły się w nietypowych pisarzy. Podczas zabawy ruchowej pt.: „Piszemy książki nogą”, dzieci wykonywały ćwiczenie stóp w staniu na jednej nodze. Zabawie towarzyszyła piosenka o „Książeczce”. Uczniowie doskonale bawili się także w trakcie zabawy pt. „Książka – Półka – Remanent”.

Rozmawialiśmy także na temat poszanowania książek. Uczniowie z podziałem na grupy wypisali wszystkie swoje propozycje dotyczące właściwego obchodzenia się z książką, dzięki czemu ułożyliśmy wspólny „Regulamin poszanowania książki”. Razem przeczytaliśmy też „obrazkowy” wiersz zatytułowany „Tygrys w bibliotece”.

Podsumowaniem zajęć było rozdanie dzieciom czytelniczego rebusu do samodzielnego rozwiązania w domu oraz zwiedzenie Oddziału dla Dzieci i Młodzieży i przypomnienie sobie zasad zapisu do naszej biblioteki.

Script logo