Najlepszy przyjaciel… trzylatka – o zwierzętach w Dyskusyjnym Klubie Książki

  • Najlepszy przyjaciel… trzylatka – o zwierzętach w Dyskusyjnym Klubie Książki

    Najlepszy przyjaciel… trzylatka – o zwierzętach w Dyskusyjnym Klubie Książki

zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

 

5 kwietnia br. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie podjęła się nie lada wyzwania. Zorganizowała zajęcia online dla trzyletnich milusińskich z Samorządowego Przedszkola nr 14 w Krakowie. A jak wiemy, najmłodsi za siedzeniem w miejscu nie przepadają. Tym istotniejszy był właściwy wybór tematu, który przykuje uwagę dzieci. No a kto z nas nie kocha zwierząt? Przecież większość homo sapiens ma swojego futrzanego (mniej lub bardziej) przyjaciela.

Pogadankę z przedszkolakami pani prowadząca postanowiła rozpocząć od samego pojęcia „zwierząt domowych” – czym są, jakie znamy, jakie posiadamy w domu lub blisko niego? Najpopularniejszymi odpowiedziami, co chyba nikogo nie powinno zaskoczyć, były: psy, koty i ptaszki. Nacisk położono zwłaszcza na stwierdzenie, że zwierzę jest istotą żywą, nie zabawką! Odczytano dzieciom również bajkę edukacyjną Elżbiety Safarzyńskiej pt. „Wizyta w domu” z cyklu „Bajki o pieskach”. Nie mogło zabraknąć rzecz jasna zagadek. Kilka z nich pragniemy Państwu zaprezentować poniżej:

 

Zawsze chodzą w futrze.

Umieją strzyc uchem.

Lubią jeść sałatę,

marchew i pietruchę.

 

Za kości rzucone

dziękuje ogonem.

 

Miauczy, mruczy,

ostre ma pazury,

łapie myszy,

goni szczury.

 

Cukrowe – są blisko pisanek.

Prawdziwe, rogate – wiodą stado

latem na górską polanę.

 

Zagadki zagadkami, jednak clue całych zajęć pozostało uwrażliwienie młodziutkiego człowieka na właściwe postępowanie względem zwierząt. By trzymać je tylko w odpowiednich dla nich warunkach czy dbać o ich podstawowe potrzeby, nie tylko te związane z pragnieniem i głodem, lecz również zabawą. I za wszelką cenę zwracać uwagę tym ludziom, których cechuje okrucieństwo wobec braci mniejszych. Nie można na to pozwolić! Kto dręczy istoty żywe, nie zasługuje na miano człowieka.

 

 

Script logo