Naprzeciw Czytelnikom

  • Lekcja biblioteczna

    Lekcja biblioteczna

Masz do przeczytania lekturę, której  nie możesz nigdzie dostać?  Rozwiązaniem  może być możliwość skorzystania z…Wolnych Lektur *  - biblioteki internetowej czynnej przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. W jej zbiorach znajduje się ponad 4 tysiące utworów, w tym wiele lektur szkolnych. Aby  skorzystać z tej opcji, wystarczy wejść na stronę Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Miechowie i zaznaczyć zakładkę „Wolne Lektury”...

O tej, kolejnej, możliwości zapoznania się z lekturami oraz o zasadach funkcjonowania biblioteki i jej regulaminie mogli się dowiedzieć uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Miechowie o profilu hotelarskim podczas zajęć bibliotecznych, które miały miejsce  15 września w naszej placówce. Młodzież przybyła wraz z opiekunem grupy – panią Dominiką Caban, nauczycielem i bibliotekarzem, a zajęcia odbyły się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego i miały za zadanie przybliżyć młodzieży działalność naszej instytucji.

Na wstępie uczniowie obejrzeli krótki film fabularny ukazujący prawie 100-letnią historię i tradycje miechowskiej Książnicy oraz poznali doniosłą rolę Marii Fihel,  patronki biblioteki, która poświęciła cale swoje życie, dbając o księgozbiór  i popularyzując czytelnictwo na ziemi miechowskiej.  Bo przez pokolenia polskie księgi zawsze były  drogą do ocalenia i zachowania polskiej tożsamości podczas zawirowań historycznych.

Młodzież  zapoznała się ze sposobem pracy w  poszczególnych działach biblioteki, korzystaniem z katalogu on-line oraz wyszukiwarki tematycznej. Mogła się też dowiedzieć o  o alternatywnym sposobie „czytania” książek  za pomocą  platformy IBUK Libra i usługi „Wolne Lektury”. Zajęcia poprowadził Krzysztof Kania, bibliotekarz z długoletnim stażem pracy, który odpowiadał też na pytania uczniów.

Ich zainteresowanie wzbudził sposób funkcjonowania działu naukowego, a pytania dotyczyły szczególnie interesujących ich książek. Liczymy więc, że jeszcze nie raz się spotkamy…

 

Wolne Lektury – W jej zbiorach znajduje się ponad 4 tysiące utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach: - HTML TXT PDF, EPUBMOBIFB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.

Wolne Lektury są dostosowane do używania na urządzeniach mobilnych. Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, ściągać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.

Script logo