O co prosi książka, czyli zaznajamianie najmłodszych z biblioteką

O co prosi książka, czyli zaznajamianie najmłodszych z biblioteką

18 maja br. z wizytą do naszej Książnicy przybyli uczniowie klas 0-1 ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Książu Małym. Mali odkrywcy i przyszli wierni Czytelnicy poznali od podszewki pracę bibliotekarzy dzięki lekcji poprowadzonej w naszej instytucji. Omawiano różne problemy, jak choćby: czym biblioteka różni się od księgarni? Do czego służy karta czytelnika? Jak można zaznaczyć miejsce, w którym skończyliśmy lekturę tak, by nie zniszczyć książki? Otrzymały również szereg porad mających ułatwić im funkcjonowanie w bibliotece i to nie tylko tych związanych z mówieniem „dzień dobry” czy „do widzenia”.

Po teoretycznym „chrzcie bojowym” przyszedł czas na praktykę w postaci zapoznania z książeczką „Basia i biblioteka” Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Dzieci bardzo swobodnie czuły się w czytelni, a przy okazji dowiedziały się, dlaczego nie można z niej wypożyczać dzieł. Ostatnim przystankiem środowej wycieczki był oddział dla dorosłych, w którym to na własne oczy milusińscy ujrzeli pełnię bogactwa miechowskiego księgozbioru oraz potężne regały jezdne. Nie musimy dodawać, że ich obsługiwanie sprawiło uczniom mnóstwo frajdy. Tego bowiem u siebie w domu z pewnością nie znajdą.