Pomocna dłoń

  • Franklin i nowy przyjaciel

    Franklin i nowy przyjaciel

zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

 

Mały uroczy żółwik Franklin miał wielu zaufanych przyjaciół -  miś, lis, borsuk. Pewnego dnia do miasteczka wprowadziła się  rodzina  łosi, a wśród nowych kolegów w szkole pojawił się młody potężny łoś. I choć Franklin miał się nim zaopiekować, to nie mógł się na to zdobyć i nieufnie patrzył na nowego przybysza. A łoś był coraz smutniejszy…

Ta opowieść z książki pt. ”Franklin i nowy przyjaciel” P. Bourgeois’a posłużyła nam za inspirację do rozmów z dziećmi z Przedszkola Samorządowego  nr 2 w Miechowie – czy warto pomagać innym? Co to znaczy  być dobrym?

Bibliotekarz przedstawił hipotetyczne zdarzenia i scenki, a  uczniowie starali się znaleźć ich najwłaściwsze rozwiązania: babcia dźwiga ciężkie siatki, koleżanki nie rozumie zadań z matematyki – co robimy?

Na zakończenie naszych opowieści dzieci nie miały wątpliwości – warto pomagać innym bezinteresownie!  Każdy z nas może zostać „cichym przyjacielem” drugiego człowieka i swoją życzliwością, uśmiechem rozjaśnić jego pochmurny dzień i nadać mu słoneczne tony. Bo tak naprawdę dając innym, wzbogacamy siebie, stajemy się lepsi, a nasz świat piękniejszy. I choć dobro jest na pozór ciche i niedostrzegalne, to jednak ono naprawdę liczy się w życiu. Wartość człowieka mierzy się bowiem wartością jego dobrych uczynków.

Zrozumiał to żółwik Franklin, zrozumiały też i nasze przedszkolaki…

Script logo