Spotkanie autorskie on-line w ramach Tygodnia Bibliotek z Błażejem Torańskim

  • .

    .

25 uderzeń kijem lub pejczem dla dziecka, które miało wszy, 10 batów za to, że mała dziewczynka nie chciała się uczyć niemieckiej piosenki, 60 batów dla innej, która wygłodniała zrzuciła z drzewa gruszki, a za to, że jej koleżanka wzięła nieco chleba z kuchni została pobita do utraty przytomności. Wstrząsający obraz kilkuletnich dzieci, które pracowały – „zaprzężone” do rzemiennych szelek, ciągnąc dwutonowy betonowy walec.

Polskie dzieci zabijane głodem i morderczą pracą.

Te wstrząsające obrazy „piekła na ziemi” przedstawia nam w prezentowanym w ramach „Tygodnia Bibliotek” spotkaniu autorskim on-line Błażej Torański, łódzki pisarz i publicysta, specjalizujący się w literaturze faktu, współautor książki „Mały Oświęcim”. Precyzyjnie odkrywa kolejne karty przemilczanej opowieści o jedynym niemieckim dziecięcym obozie koncentracyjnym na terenach Polski. Obóz przy ulicy Przemysłowej był przeznaczony dla polskich dzieci a utworzony został na terenie łódzkiego getta. Kierowano tam dzieci od drugiego do szesnastego roku życia.

Nazywane w dokumentach niemieckich – „polskim elementem przestępczym”, trafiały do obozu za swoją polskość. Często były to dzieci oficerów, urzędników państwowych. Za ich jedyne przewinienie uznawano to, że były Polakami i za to też miały stracić życie.

Niemcy zrobili wszystko, aby cały świat o tym obozie zapomniał, Jolanta Sowińska-Gogacz i Błażej Torański, autorzy tej publikacji, czynią wszystko, aby pamięć o tych tragicznych wydarzeniach i ich ofiarach, ujrzała światło dziennie.

Rozmowę prowadził Krzysztof Oczkowicz, dziennikarz „Wieści Miechowskich”.

 

Script logo