Światowy Dzień Kota w bibliotece

Światowy Dzień Kota

zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

Po feriach nasza biblioteka wznowiła zajęcia czytelnicze Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, w ramach którego 26 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. W spotkaniu uczestniczyła grupa przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Minilandia w Miechowie. W trakcie zajęć przeczytaliśmy cztery wiersze o kotach: „Kot rybołówca”, „Lękuś”, „Figlasek” i „Mleczysław”, ze zbioru wierszy „Łapy, pióra i rymów cała fura”, których autorem jest Ludwik Jerzy Kern. Każdy wiersz opatrzony został, odpowiednio dobraną do treści wiersza zabawą. Przedszkolaki wzięły udział w dwóch zabawach zręcznościowych „Łowienie rybek” i „Sprytne kocury”, oraz w zabawie ruchowej pt.: „Kotek Figlasek”. Wprowadzeniem do tematu była krótka pogadanka na temat obchodzonego święta oraz zgadywanka – rymowanka, urozmaicona zabawą z naśladowaniem kotka z rymowanki. Przedszkolaki uczestniczyły też w tematycznym quizie. Odpowiadając na podchwytliwe pytania, czy koty piją mleko, fruwają, mruczą podczas głaskania, jedzą kości, szczekają na obcych, gonią myszy, pływają w akwarium itp., dzieci sprawdziły swoje wiadomości na temat kotów. Oglądnęły także książki z bajkami, których bohaterami są koty oraz książki popularnonaukowe, w których znajdują się praktyczne informacje o tym, w jaki sposób troszczyć się o koty i opiekować się nimi na co dzień. Na zakończenie spotkania dzieci odwiedziły wypożyczalnię i przypomniały sobie o zasadach zapisu do naszej biblioteki.