Uśmiech – serdeczne zaklęcie

zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

 

16 maja naszą bibliotekę odwiedziła grupa 5-latków z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Miechowie. Przedszkolaki wzięły udział w kolejnym spotkaniu czytelniczym w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. Tematem naszych zajęć był uśmiech. Dlatego na wstępie przywitaliśmy wszystkie dzieci, które były w dobrym humorze i te, które na co dzień lubią często się uśmiechać. Utworzyliśmy też „powitalny łańcuszek uśmiechu”, podając sobie ręce i przekazując sobie po kolei serdeczny uśmiech.   

Przeczytaliśmy dzieciom opowiadanie Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziobak zatytułowane „Uśmiech dla żabki”. Była to historia smutnej żabki, której nikt nie był w stanie pocieszyć. Na prosty i skuteczny pomysł wpadła dopiero mama żabki, przesyłając jej, poprzez różne zwierzątka leśne ciepły, promienny uśmiech. Wystarczył sam uśmiech, aby poprawić humor tytułowej bohaterce książki. Czasem zwykły uśmiech, niczym serdeczne zaklęcie wystarczy, aby przemienić czyjś smutek w radość. Podczas dyskusji dzieci podawały powody, dla których czasem się smucą i dzieliły się swoimi sposobami na poprawę humoru.

Uzupełnieniem zajęć czytelniczych była zabawa ruchowa pt.: „Żabka i muchy” oraz praca plastyczna, tematycznie związana z omawianym tematem. Na zakończenie przedszkolaki odwiedziły Oddział dla Dzieci i Młodzieży, zobaczyły jak wygląda praca bibliotekarza, przypomniały sobie o zasadach zapisu do biblioteki i oglądnęły książeczki. Z okazji obchodzonego niedawno Dnia Bibliotekarza, dzieci wręczyły bibliotekarzom pracującym w naszej bibliotece okolicznościowe laurki. Serdecznie dziękujemy!

Script logo