Weź nie pytaj! Weź poczytaj!

  • Nowości czytelnicze

    Nowości czytelnicze

Powolutku mentalnie przygotowujemy się na kres wakacyjnego szaleństwa. Nie oznacza to bynajmniej powrotu do tak zwanej „szarej rzeczywistości”. Co to, to nie! A już z pewnością nie pozwoli na to nasza Biblioteka, która stara się regularnie wzbogacać swoje zbiory nowościami wydawniczymi. Książki otwierają wrota do nieskończonej liczby światów, zatem im ich więcej, tym lepiej. 

Sierpniowy przegląd rozpoczniemy od przygnębiającej pozycji, bowiem jej autor jest bliski naszemu sercu. To Błażej Torański, łódzki dziennikarz, z którym rozmowę o „Małym Oświęcimiu” prezentowaliśmy na naszej stronie internetowej (kwiecień 2021). Teraz autor wziął na warsztat konkretną postać z mrocznych kart historii Polski – Eugenię Pol vel Genowefę Pohl – sadystkę, opiekunkę czy też raczej bezwzględną strażniczkę w niemieckim obozie dla polskich dzieci ulokowanym wewnątrz łódzkiego getta. Biła, torturowała, zastraszała. Nie miał dla niej znaczenia wiek ani wrażliwość młodziutkich więźniów. Najstraszniejszy jest jednak fakt, iż wyżej wymieniona osoba pracowała po wojnie w… żłobku. Tytuł książki Torańskiego – „Kat polskich dzieci” – mówi wszystko na temat zdolności pedagogicznych polskiej oprawczyni.

Było mowa o horrorze, które niestety ludzie ludziom zgotowali, teraz czas na bardziej wyimaginowany świat grozy. Śpieszymy donieść, iż zadebiutuje u nas syn mistrza amerykańskiego strachu Stephena Kinga – Joe Hill. „Czarny telefon” jest pierwszą pozycją tego twórcy w naszej Książnicy. A że na ekranach kin święci właśnie triumfy ekranizacja tytułowego opowiadania z Ethanem Hawkiem w roli psychopatycznego mordercy, tym bardziej warto sięgnąć po literacki pierwowzór. Do ofert mrożących krew w żyłach opowieści dodać należy Artura Urbanowicza i jego dwa dzieła – „Inkuba” oraz „Grzesznika”. Będzie szansa, by potrenować sztukę bezpiecznego oswajania strachu poprzez kontakt z książką.

Rączki zacierać mogą również wielbiciele Joanny Jax (dylogia „W pogoni za nazistą” oraz drugi tom „Sagi wołyńskiej” z podtytułem. „Wojna”), Nataszy Sochy (m.in. „Mgły Toskanii”, „Pokój kołysanek”) czy królowej powieści obyczajowych dla Pań – Nory Roberts. Pojawią się „Rzeczy, które czynimy z miłości” i „Cudowna moc miłości” lubianej Kristin Hannah, a także nowa porcja przygód nieustraszonego Jacka Reachera w „Sile perswazji” Lee Childa. Kto zrobił sobie „Dłuższą przerwę” z Agatą Przybyłek, ten dokończy trylogię dzięki powieści „I po co mi to było?”. Fani komedii kryminalnych z pewnością szybko będą rezerwować sobie prawa do wypożyczenia „Śmierci w blasku fleszy” Alka Rogozińskiego. Obiecujemy, iż tego rodzaju literatury w najbliższym czasie nie zabraknie (i to nie tylko pióra tego autora). Zdradzimy tylko, iż swoje propozycje morderstw na wesoło przedstawią Maja Gulka, Marta Obuch czy Aleksandra Rumin.

A co z literaturą popularnonaukową i naukową, zapytają Państwo? O Leninie w osnowie powieści historycznej opowie nieco Max Czornyj, któremu ten gatunek literacki wychodzi równie dobrze jak kreowanie mięsistych thrillerów i kryminałów. Z batalistycznego punktu widzenia warto będzie spojrzeć na „Bitwę o Midway: najważniejszej bitwie morskiej XX wieku” Craiga L. Symondsa. Pojawi się Andrzej Chwalba wraz ze swym „Festung Krakau: Kraków w cieniu twierdzy 1850-1914”, a o generale Władysławie Andersie słów kilka (konkretnie zapisanych na 606 stronach) rzekną J. Kirszak oraz dwaj panowie Polakowie. Na Bliskim Wschodzie pojawimy się dzięki Laili Shukri („Perska wytrwałość”) i Marcinowi Margielewskiemu („Wyrwana z piekła talibów”). Na Daleki też si1) wybierzemy, lecz po uprzednim przejściu krótkiego kursu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej lub zaglądnięciu do pozycji pt. „Hongkong: powiedz, że kochasz Chiny” Piotra Bernardyna. A może ajurweda? O tradycyjnej medycynie indyjskiej poczytamy w „Ajurwedzie. Życiu w zgodzie ze sobą” Claire Ragozzino. Zapalone kucharki zapewne zainteresuje zaś „Historia makaronu w dziesięciu daniach: od tortellini do carbonary” Luki Cesariego.

Na koniec propozycja dla tych, co chcieliby nieco odsapnąć od dominującego tematu rosyjskiej agresji na Ukrainę i spojrzeć na rosyjskiego satrapę w ujęciu satyrycznym. Książka „Ostatnie dni Władimira P.” powinna wywołać uśmiech na twarzy i stać się pewnego rodzaju słodką zemstą wobec krwawego dyktatora. Czasami poczucie humoru stanowi jedyną obronę przed przerażającą rzeczywistością…    

Nowości dostępne są w naszym katalogu www 

 

Liczby, którymi wypada się pochwalić:

1 000 000 000 – dnia 21 czerwca w siedzibie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ogłoszono przedłużenie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021–2025. Biblioteka Narodowa realizuje „Priorytet 1. Poprawa oferty bibliotek publicznych mający na celu zakup nowości wydawniczych do bibliotek oraz rozwój ogólnokrajowej sieci bibliotecznej. Budżet NPRCz 2.0 to ponad miliard złotych na wspieranie rozwoju czytelnictwa poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Jest kontynuacją programu z lat 2016–2020. Dzięki niemu możemy regularnie zasypywać naszych najdroższych Czytelników nowościami literackimi. Dziękujemy i prosimy o więcej J

1376 – nie, nie jest to data oznaczająca przyznanie przez księcia mazowieckiego Janusza I przywileju prowadzenia łaźni miejskiej dla mieszczan warszawskich J Po prostu tyle nowości pojawiło się w naszej Książnicy od kwietnia br. do końca lipca 2022. Robi wrażenie, prawda?

Script logo