Zgaduj Zgadula - łamigłówki literackie

Po przerwie świątecznej wznowiliśmy w bibliotece spotkania w ramach DKK dla Dzieci. W zajęciach czytelniczych wzięli udział uczniowie dwóch klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie. Spotkania, które odbyły się w dniu 20 i 23 stycznia br. połączone były z lekcjami bibliotecznymi na temat zasad korzystania z wypożyczalni dla dzieci oraz z prezentacją literatury dziecięcej i innych materiałów dostępnych w bibliotece. Tematem zajęć w ramach DKK dla Dzieci były łamigłówki literackie. Wspólnie z dziećmi przeczytaliśmy opowiadanie pt.: „Tajemnica Szacholandii” z książki Ewy Stadmuller pt.: „Bajki z zagadką”. Szacholandią władał poczciwy król Mądra Głowa, który zamiast na polowaniach, wolał spędzać czas grając w szachy. Miał on piękną córkę, o rękę, której ubiegali się potężni i bogaci władcy. Ale wybredny król wszystkim stanowczo odmawiał. Królewna uknuła więc podstęp, aby ojciec wybrał jej na męża księcia, który jej się spodobał. Napisała tajemniczy list do królewicza, który odszyfrowywaliśmy wspólnie z dziećmi. 

Drugą przeczytaną historią było opowiadanie autorstwa Zofii Staneckiej zatytułowane „Większa od środka”, które zaczerpnęliśmy z magazynu dla dzieci pt.: „Świerszczyk”. Bohaterem opowiadania był Olaf, który pewnego dnia trafił do zaczarowanego Bibliobusu i zbierając rozsypane po bibliobusie słowa, wciągnął się w świat literackich historii, które zazwyczaj bywają większe od środka niż na zewnątrz.

W międzyczasie dzieci wzięły udział w kilku różnych zabawach. Pierwsza pt.: „Biblioteka – książka – remament” była zabawą ruchową. Druga polegała na posegregowaniu pomieszanych tytułów bajek i dopasowaniem ich do kolorowych ilustracji. Na zakończenie spotkania bawiliśmy się także w „Zamek – księżniczkę – burzę”. Przy okazji wizyty w bibliotece uczniowie zwiedzili także Oddział dla Dzieci i Młodzieży, Czytelnię oraz Wypożyczalnię dla Dorosłych.

Zdjęcia można przejrzeć w naszej Galerii.

Script logo