„Od Miechowa do Krakowa – historia na wesoło”

  • Spotkanie z Mieczysławem Czumą i Leszkiem Mazanem

    Spotkanie z Mieczysławem Czumą i Leszkiem Mazanem

spotkanie z Mieczysławem Czumą i Leszkiem Mazanem

 

W czwartek 18 maja gośćmi naszej biblioteki byli Mieczysław Czuma i Leszek Mazan - polscy dziennikarze i publicyści. Mieczysław Czuma był między innymi redaktorem naczelnym tygodnika „Przekrój”, w latach 1973-2000, a Leszek Mazan prowadził telewizyjny „Pegaz” i był kierownikiem oddziału PAP w Krakowie w latach 1978-1985.

Mieczysław Czuma i Leszek Mazan to również wielokrotnie nagradzani za swą twórczość, autorzy popularnych książek o Krakowie, jego historii i mieszkańcach. Dodatkowo Mieczysław Czuma jest inicjatorem powstania „krakauerologii”, tj. nauki o wyższości Krakowa nad resztą świata. Leszek Mazan oprócz Krakowa sentymentem darzy także czeską Pragę. Według Czumy, Mazan jest  „szwejkologiem”, ponieważ znany jest z zamiłowania do „Dobrego wojaka Szwejka”, o którym pisał Jaroslav Hašek.

Autorzy powitali uczestników spotkania „Marszem Radetzky’ego”, skomponowanym przez Johanna Straussa na cześć Jozefa Radeckiego, feldmarszałka i jednego z najwybitniejszych dowódców austriackich w XIX wieku, który zachęcał swoich oficerów do czytania książek. Już po paru minutach spotkania autorzy książek o Krakowie wprowadzili wszystkich w pogodny nastrój, opowiadając anegdoty ze swojego życia zawodowego o papużkach journalistkach i obwarzankach. Doszukując się związku Miechowa z Krakowem, nawiązali do osoby Tadeusza Kościuszki, doszli do wniosku, że jest to postać, dzięki której Miechów stał się sercem Polski. Opowiedzieli też parę historycznych faktów z życia generała, jak też tych zdarzeń, które na zawsze pozostaną wyłącznie legendą.

Książki tej pary autorskiej opierają się na sztuce zadawania sobie przeróżnych pytań, m.in. kim był Żyd, który jako pierwszy wymienił w swoich Kronikach, nawę dawnej stolicy Polski – Krakowa. Okazuje się, że był nim Ibrahim ibn Jakub, żyd sefardyjski, który zajmował się handlem z plemionami słowiańskimi, głównie niewolnikami.  

„Tate, jedziemy do Krakowa” to jedna z książek autorstwa Czumy i Mazana. Opisują w niej historię wzajemnego sąsiedztwa Polaków i Żydów, przedstawiają tysiącletni proces wzajemnego przenikania się kultur, tradycji i obyczajów, przytaczają przykłady obecności Żydów w krakowskim życiu społecznym, już od początków powstania Kazimierza. Tytuł książki to cytat ze sławnego musicalu pt.: „Skrzypek na dachu”. Są to słowa córki Tewjego Mleczarza, Chawy, wypędzonej przez cara z Anatewki, która wraz z mężem postanawia wyjechać właśnie do Krakowa. Według legendy Bóg miał powiedzieć Żydom szukającym miejsca na ziemi, by poszli do Polski. Po hebrajsku i w języku jidysz słowo Polin oznacza bowiem Polskę, ale również „tutaj odpoczniesz”. Oba te znaczenia splatają się w legendzie o przybyciu Żydów do Polski, którzy uciekając przed prześladowaniami w Europie Zachodniej, szukali bezpiecznego schronienia i przywędrowali na wschód.

Drugą pozycją zaprezentowaną podczas spotkania były „Zdarzenia z życia naszego monarchy” książka, a raczej zbiór anegdot z życia najjaśniejszego pana Franciszka Józefa I, który pozwolił nam odczuć klimat tamtej epoki i przybliżyć postać monarchy oraz jego charakter.

To tylko niektóre przykłady historii opowiedzianych przez autorów w swoich książkach oraz na spotkaniu w naszej bibliotece. Historii przeplatanych anegdotami, zawierających w sobie sporą dawkę humoru z uwagą, ale i wielką radością wysłuchali zgromadzeni na spotkaniu goście, wśród których byli przedstawiciele władz lokalnych, instytucji i stowarzyszeń, a także dyrektorzy szkół i czytelnicy biblioteki. Nasączone specyficznym humorem żydowskim opowieści o wydarzeniach z tamtych lat, ale i z tych bardziej współczesnych goście nagrodzili gromkimi oklaskami.

Dyrektor PiMBP w Miechowie pani Maria Słuszniak w podziękowaniu za spotkanie podarowała pisarzom album Włodzimierza Barczyńskiego, poświęcony Bazylice Grobu Bożego w Miechowie. Po spotkaniu zainteresowane osoby mogły nabyć książki Mieczysława Czumy i Leszka Mazana z dedykacją i autografem. Do autorów ustawiła się długa kolejka.  

Spotkanie zorganizowane zostało przez PiMBP w Miechowie w ramach  Dyskusyjnego Klubu Książki i odbyło się z okazji obchodów tegorocznego Tygodnia Bibliotek.

Zdjęcia można przejrzeć w naszej Galerii.

  • Spotkanie z Mieczysławem Czumą i Leszkiem Mazanem

    Spotkanie z Mieczysławem Czumą i Leszkiem Mazanem

  • Spotkanie z Mieczysławem Czumą i Leszkiem Mazanem

    Spotkanie z Mieczysławem Czumą i Leszkiem Mazanem

  • Spotkanie z Mieczysławem Czumą i Leszkiem Mazanem

    Spotkanie z Mieczysławem Czumą i Leszkiem Mazanem

  • Spotkanie z Mieczysławem Czumą i Leszkiem Mazanem

    Spotkanie z Mieczysławem Czumą i Leszkiem Mazanem

Script logo