Statut

I. Postanowienia ogólne

§ 1

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Fihel w Miechowie zwana dalej „Biblioteką” utworzona została na podstawie Porozumienia z dnia 3 stycznia 2000 r. Zarządu Gminy i Miasta w Miechowie i Zarządu Powiatu Miechowskiego w sprawie powierzenia Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Miechowie Zadań powiatowej biblioteki publicznej.

§ 2

Podstawa Prawna:

  1. Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz.U. z 1997 r. nr 85, poz. 539, z 1998 nr 106, poz. 668 art. 19 ust. 3 z późn. Zm.).
  2. Ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 1991 r. nr 114 poz. 493, tekst jednolity  Dz.U. z 2001 r. nr 13 poz. 123 z późn. zm.).
  3. Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
  4. Ustawa z dnia 5 czerwca 1990 r. o samorządnie powiatowym
  5. Ustawa z dnia 21 stycznia 2000 r. o zmienia niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej (Dz.U. z 200 r. nr 12 poz. 136, art. 29).
  6. Porozumienie z dnia 3 stycznia 2000 r. w sprawie powierzenia Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Miechowie wykonywania zadań powiatowej Miechowskiego a zarządem Gminy i Miasta Miechów.
  7. Uchwała Nr XVII/180/2000 Rady Miejskiej w Miechowie z dnia 21 czerwca 2000 r. o utworzeniu instytucji kultury pod nazwą „Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie” oraz nadania Bibliotece niniejszego statutu.
  8. Niniejszy statut.

§ 3

Siedzibą Biblioteki jest miasto Miechów, a terenem jej działalności Powiat Miechowski w Województwie Małopolskim.

§ 4

  1. Biblioteka jest samorządową instytucją kultury organizowaną i prowadzoną przez Gminę Miechów, zwaną Organizatorem
  2. Organizator zapewnia warunki działalności i rozwoju Biblioteki, odpowiadające jej zadaniom.
  3. Nadzór w zakresie organizacji i funkcjonowania sprawuje Burmistrz Gminy i Miasta
  4. Zarząd powiatu ma prawo kontroli i wglądu w dokumentację Biblioteki – w części dotyczącej jej działalności jako powiatowej biblioteki publicznej.
  5. Nadzór merytoryczny nad działalnością Biblioteki sprawuje oraz pomocy instrukcyjno-metodycznej i szkoleniowej udziela Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

§ 5

Biblioteka uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania jej do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez Organizatora.

§ 6

Biblioteka używa pieczęci podłużnej zawierającej nazwę w pełnym brzmieniu, adres, regon, NIP.

II. Cele i Zadania Biblioteki

§ 7

  1. Biblioteka jest główną publiczną biblioteką miasta i powiatu. Zapewnia obsługę biblioteczną mieszkańców miasta – siedziby powiatu. Służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych i informacyjnych mieszkańców powiatu, upowszechnianiu wiedzy i nauki, rozwojowi kultury, dba o sprawne funkcjonowanie sieci bibliotecznej i systemu informacyjnego na terenie miasta i powiatu.
  2. Biblioteka prowadzi dla bibliotek publicznych w powiecie system doskonalenia zawodowego i pomoc metodyczną w terenie w ramach przeznaczonych na te cele przez Zarząd Powiatu.

§ 8

Do podstawowych zadań Biblioteki należy:

  1. Gromadzenie, opracowywanie, przechowanie i ochrona materiałów bibliotecznych służących rozwijaniu czytelnictwa oraz zaspokajaniu potrzeb informacyjnych, edukacyjnych i samokształceniowych.
  2. Udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu, wypożyczanie do domu oraz prowadzenie wypożyczeni międzybibliotecznych z uwzględnieniem szczególnych potrzeb dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych.
  3. Prowadzenie działalności informacyjnej, bibliograficznej, udostępnianie informacji własnych i zewnętrznych.
  4. Popularyzacja książki, informacji, wiedzy i czytelnictwa.
  5. Współdziałanie z bibliotekami innych sieci, instytucjami upowszechniania kultury, organizacjami i towarzystwami w rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczeństwa.
  6. Doskonalenie form i metod pracy bibliotecznej.
  7. Wymiana doświadczeń bibliotekarskich oraz sprawowanie nadzoru merytorycznego nad prawidłowym realizowaniem zadań statutowych przez biblioteki publiczne na terenie powiatu.
  8. Tworzenie i udostępnianie własnych komputerowych baz danych: Katalogowych, bibliograficznych, faktograficznych.

§ 9

Bibliotek może podejmować inne zadania dla zaspokajania potrzeb czytelniczych powiatu.

III. Organy Biblioteki i jej organizacja

§ 10

  1. Na czele Biblioteki stoi Dyrektor, który kieruje jej działalnością, reprezentuje Bibliotekę na zewnątrz i jest za nią odpowiedzialny.
  2. Dyrektora powołuje i odwołuje Organizator, po zasięgnięciu opinii związków i stowarzyszeń zawodowych działających w Bibliotece oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.
  3. Burmistrz dokonuje wszelkich czynności z zakresu prawa pracy wobec Dyrektora.

§ 11

  1. W Bibliotece zatrudniani są pracownicy działalności podstawowej, administracyjni, obsługi oraz w miarę potrzeb specjaliści innych zawodów związanych z działalnością biblioteczną.
  2. Pracowników zatrudnia, awansuje i zwalnia Dyrektor.

§ 12

Dyrektor i pracownicy Biblioteki powinni posiadać kwalifikacje odpowiednie do zajmowanych stanowisk i pełnionych funkcji, określone w odrębnych przepisach.

§ 13

Wynagrodzenia pracowników Biblioteki są określane w regulaminie wynagrodzenia nadanym Bibliotece przez Dyrektora. Wynagrodzenie i premię dla Dyrektora Biblioteki ustala Burmistrz Gminy i Miasta.

§ 14

W skład Biblioteki wchodzą:

Filia Biblioteczna Osiedlowa – Miechów os. XXX-Lecia PRL

Filia Biblioteczna w Bukowskiej Woli

Filia Biblioteczna w Zagorzycach

§ 15

Biblioteka prowadzi wypożyczalnię, czytelnię, oddziały dla dzieci i młodzieży, filie biblioteczne, punkty biblioteczne, a także stałe i doraźne komórki organizacyjne służące zaspokajaniu potrzeb czytelniczych i kulturalno-oświatowych użytkowników.

§ 16

  1. Stałym organem doradczym i opiniodawczym Dyrektora jest powołane przez Dyrektora Kolegium.
  2. Dyrektor może powoływać także stałe i doraźne komisje do określonych zadań.
  3. Skład osobo kolegium oraz komisji (ust. 1 i 2), jak również przedmiot ich działania ustala Dyrektor zarządzaniem.

§ 17

Szczegółową organizację wewnętrzną Biblioteki określa regulamin organizacyjny nadawany przez Dyrektora Biblioteki po zasięgnięciu opinii Organizatora oraz działających w niej związków i stowarzyszeń zawodowych.

§ 18

Przy Bibliotece i jej filiach mogą działać Koła Przyjaciół Biblioteki, stowarzyszenia i fundacje – zgodnie z obowiązującymi przepisami.

IV. Gospodarka Finansowa Biblioteki

§ 19

  1. Biblioteka gospodaruje samodzielnie przydzieloną i nabytą częścią mienia oraz prowadzi samodzielną gospodarkę w ramach posiadanych środków, kierując się zasadami efektywności ich wykorzystania.
  2. Biblioteka jest finansowana ze środków Organizatora, z dochodów własnych oraz z innych źródeł.

§ 20

Biblioteka prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych dla instytucji kultury.

§ 21

  1. Biblioteka może pobierać opłaty za:
  2. usługi informacyjne, bibliograficzne, reprograficzne i wypożyczenia międzybiblioteczne,
  3. wypożyczenia materiałów audiowizualnych,
  4. nie zwrócone w terminie materiały biblioteczne,
  5. uszkodzenie lub zniszczenie materiałów bibliotecznych,
  6. w formie kaucji zwrotnej – za wypożyczone materiały biblioteczne – w sytuacjach określonych regulaminem,
  7. wydawnictwa własne.
  8. Wysokość opłat, o których mowa w punkach 1-5 nie może przekraczać kosztów wykonania usługi.

§ 22

Biblioteka może pobierać inne opłaty za inne usługi i materiały, które nie zostały wyłączone z opłat na mocy ustawy o bibliotekach.

§ 23

  1. Podstawą gospodarki finansowej Biblioteki jest roczny plan działalności zatwierdzony przez Dyrektora z zachowaniem wysokości dotacji Organizatora oraz dotacji Zarządu Powiatu.
  2. Dyrektor Biblioteki przedstawia Burmistrzowi Gminy i Miasta w Miechowie w terminie do dnia:
  3. 31 lipca roku budżetowego – informacje w przebiegu wykonania planu finansowego Biblioteki za pierwsze Półrocze, uwzględniającą w szczególności stan należności i zobowiązań w tym wymagalnych;
  4. 28 lutego roku następującego po roku budżetowym – sprawozdanie roczne z wykonania planu finansowego Biblioteki, w szczegółowości nie mniejszej niż w planie finansowym.

V. Postanowienia końcowe

§ 24

Zmiany w statucie Biblioteki mogą być dokonane w trybie właściwym dla jego nadania.