• „Kraina Nieczytania”

zajęcia czytelnicze w ramach Tygodnia Bibliotek

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek Oddział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował cykl zajęć czytelniczych dla najmłodszych czytelników. Pierwsze spotkanie odbyło się 9 maja w sali konferencyjnej naszej biblioteki. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I i II ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jaksicach.

• „Specyfika pracy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie”

Lekcja biblioteczna dla Zespołu Szkół w Smrokowie

19 kwietnia uczniowie klas 1-3 z Zespołu Szkół w Smrokowie wraz z opiekunami odwiedzili naszą miechowską książnicę i wzięli udział w lekcji bibliotecznej na temat specyfiki pracy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie, a także na temat zasad korzystania z biblioteki, charakterystyki oferowanych w niej zbiorów i różnorodności usług bibliotecznych.

Uczniowie dowiedzieli się przede wszystkim jakie funkcje pełnią biblioteki publiczne. Działalność bibliotek nie opiera się bowiem wyłącznie na wypożyczaniu książek i materiałów bibliotecznych, ale także na organizowaniu wielu ciekawych form pracy z czytelnikiem. Biblioteka staje się miejscem coraz bardziej przyjaznym dla czytelnika w każdym wieku,  organizując np. konkursy, projekty, spotkania czytelnicze i autorskie z pisarzami oraz ludźmi nauki.

Podczas spotkania omówione zostały też najważniejsze fakty z dziejów naszej biblioteki i przedstawiona została sylwetka Marii Fihel, patronki PiMBP w Miechowie. Uczniowie mieli okazję oglądnąć najciekawsze i najbardziej oryginalne książki znajdujące się w naszych zbiorach, a także zwiedzić wszystkie działy biblioteczne. Dowiedzieli się także czym różni się biblioteka publiczna od typowej biblioteki szkolnej.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Każdego roku 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto uchwalone zostało przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) w 1967 r. Data 2 kwietnia nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia w 1805 r. urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen.

W obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci włącza się także nasza biblioteka. W ramach tego święta w dniu 19 kwietnia w bibliotece odbyło się spotkanie czytelnicze, w którym uczestniczyli uczniowie klasy 2 ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie.

• Nowości czytelnicze!

Kwietniowe nowości czytelnicze

Nowości czytelnicze dla Dorosłych oraz Dzieci i Młodzieży! Proszę śledzić zakładkę Nowości (https://goo.gl/XLVg1C) w naszym katalogu www

• Wykład prof. Franciszka Ziejki

„Tadeusz Kościuszko w pamięci narodów Europy i Ameryki”

wykład prof. Franciszka Ziejki

Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki (1746–1817),  Sejm i Senat RP ustanowił rok 2017 ROKIEM TADEUSZA KOŚCIUSZKI. Do obchodów tego jubileuszu przyłączyła się także Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie, organizując w dniu 4 kwietnia wykład, którego prelegentem był pan Franciszek Ziejka, profesor honorowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk literatury i kultury polskiej, rektor UJ w latach 1999-2005, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w latach 2002-2005, czynny członek Polskiej Akademii Umiejętności oraz przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Profesor Franciszek Ziejka jest autorem kilkuset artykułów i około dwudziestu książek, przez osiem lat był także wykładowcą na uniwersytetach francuskich i portugalskich. Jako historyk literatury i kultury, bada przede wszystkim ich dzieje z czasów narodowej niewoli.