• Lekcja biblioteczna dla dzieci ze Szkoły Podstawowej im Marii Konopnickiej w Miechowie

„Dzieje pisma na przestrzeni wieków”

Lekcja biblioteczna dla dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Miechowie

24 marca w lekcji bibliotecznej uczestniczyły dzieci z 5 klasy Szkoły Podstawowej im Marii Konopnickiej w Miechowie. Tematem spotkania była historia pisma.

Przygotowana prezentacja, miała za zadanie przybliżyć dzieje pisma, począwszy od prymitywnych piktogramów, czyli rysunków na kamieniach lub na ścianach jaskiń, aż do stosowanego dzisiaj alfabetu. Piątoklasiści poznali rodzaje pisma i popularne alfabety, takie jak : cyrylicę, arabski, chiński  i grecki.  Ponadto uczniowie dowiedzieli się, na jakich materiałach spisywano informacje przez wieki. Glina, kamień czy papier były dobrze znane młodym gościom, ale na przykład pismo węzełkowe południowoamerykańskich Indian, czyli Kipu, wzbudziło zdziwienie. Uczniowie usłyszeli, z czego wytwarzano atrament, który wcześniej był nazwany inkaustem. Nasi goście musieli także odpowiedzieć na kilka pytań, na przykład kiedy wynaleziono pierwszą na świecie maszynę drukarską, co nie było wcale takie proste, ponieważ przeszło siedemset lat przed słynnym Gutenbergiem, zbudowali ją Chińczycy.

Marcowe nowości czytelnicze

Nowości czytelnicze dla Dorosłych! Proszę śledzić zakładkę Nowości (https://goo.gl/XLVg1C) w naszym katalogu www

• „Na podwórku… wiersze dla najmłodszych”

Zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

Tematem naszych kolejnych zajęć w ramach DKK dla Dzieci były wierszyki Wiesława Drabika, z serii pt.: „Bajki dla malucha”. W spotkaniu, które odbyło się 27 marca uczestniczyły dzieci z Przedszkola przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie. Wspólnie przeczytaliśmy cztery wiersze z książeczek wzbogaconych barwnymi i sympatycznymi ilustracjami, które nie tylko bawią, ale też uczą dzieci właściwego postępowania.

• „W poszukiwaniu wiosny”

Zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

W dniu 22 marca odbyły się kolejne zajęcia w ramach DKK dla Dzieci, w których uczestniczyły dzieci z Przedszkola Minilandia. Tematem zajęć było poszukiwanie wiosny.

Wspólnie przeczytaliśmy opowiadanie pt. „Wielki konkurs” z książeczki „Reksio. Cztery pory roku”, autorstwa Anny Sójki. Reksio i jego przyjaciel Azor wzięli udział w konkursie na poszukiwanie oznak wiosny. Koń Maurycy udzielił im kilku mądrych wskazówek, po czym wybrali się na poszukiwanie kotków. Szukali bardzo dokładnie, ale dopiero w stodole u sąsiadki odkryli dwa szare kocięta. Czy jednak dwa szare kotki mogą być oznaką wiosny? Okazało się, że prawdziwymi „wiosennymi kotkami” są bazie wierzbowe. W tym celu pani bibliotekarka przyniosła do biblioteki bazie, aby pokazać dzieciom, jak naprawdę wyglądają „wiosenne kotki”.

• Lekcja biblioteczna dla Gimnazjum im. Macieja Miechowity w Miechowie

„Katalogi on-line w bibliotece”

Lekcja biblioteczna dla Gimnazjum im. Macieja Miechowity w Miechowie

21 marca w lekcji bibliotecznej uczestniczyły dwie klasy z Gimnazjum im. Macieja Miechowity w Miechowie. Temat spotkania związany był z katalogiem elektronicznym dostępnym on-line na stronie internetowej naszej biblioteki, ale dotyczył także regulaminu biblioteki, zasad zapisu do wypożyczalni oraz korzyści płynących z czytania.

Przy pomocy prezentacji młodzież zapoznała się ze stroną internetową biblioteki. Uczniowie dowiedzieli się jakich informacji można na niej szukać, dotyczących np. godzin otwarcia biblioteki, czy nowości wydawniczych, które biblioteka oferuje w ramach wypożyczeń.